O tom, ako prebiehala laserová operácia očí na klinike Oftum

Blíži sa koniec roka a ja pomaličky rekapitulujem. Mám za sebou nádherný rýchly rok, plný niekoľkých zvratov, udalostí a noviniek. Ale verím, že k tomu sa mi ešte snáď podarí napísať zopár riadkov. Jedno sa však v roku 2019 zmenilo nadobro. Ja vidím!

Už je to mesiac, čo ubehlo od mojej laserovej operácie na klinike OFTUM v Košiciach a ja si dovolím tvrdiť, že je to jedna z naj vecí, ktorá sa mi vôbec udiala. A hoci okuliare ani šošovky nepotrebujem už niekoľko týždňov, vlastne mi to ešte stále nedochádza. Všetko sa to zvrtlo tak rýchlo..

Začnime pekne od začiatku..

Okuliare som nosila od čias, kam mi siaha pamäť. Na prvom stupni základnej školy mi k nim pridali aj kontaktné šošovky, aby sa mi spomalilo zhoršovanie dioptrií. Či to skutočne zabralo, ťažko povedať, pretože v skutočnosti neexistuje spôsob a premenné, akým by sa dal vypočítať a odmerať stav vášhu zraku bez nosenia šošoviek.

Medzi mojim 12.-14. rokom života, kedy som sa do výšky vytiahla rýchlosťou blesku (dnes mám 183 cm), som okuliare kvôli narastajúcim dioptriám menila každého pol roka. Až to dokonca začalo byť podozrivé mojej zdravotnej poisťovni a začali byť problémy s preplácaním nových a nových skiel. Ako inak, hejže?

Hodnoty sa mi napokon ustálili niekedy v šestástich rokoch na hodnote -10 a -8,5. Odborne povedané – bola som “slepá jak patron”. To aké komplexy na mne moje popolníky zanechali si nechám na niekedy inokedy.

V skratke vám ale stačí vedieť, že som sa v okuliaroch neznášala a nikdy som si k nim nenašla cestu. Nesedeli mi a strašne som sa hanbila za to, že sú zboku také hrubé. Takže som viacmenej celý môj verejný život prežila na kontaktných šošovkách. Tým sa mi aspoň vyvarovali bežné nástrahy ako zamlievanie sklíčok v zime, šmýkanie sa rámov z nosa, špinavé obchytaná sklá a podobne.

Akonáhle som si ich však večer zložila bolo to tu. Nevidela som nič, okrem jednej obrovskej farebne zlievajúcej sa machule. Pri posteli som si VŽDY musela pamätať, kde som si okuliare položila, inak som ich nemala šancu nahmatať.

Dodnes si pamätám jednu príhodičku z výšky, kedy som sa zobudila na druhým deň po párty a ani za nič na svete som si okuliare nedokázala nájsť. Asi si vieme domyslieť prečo, však? Prešlo niekoľko desiatok minút a nič. Pamätám si tú bezmocnosť. Ja sama na byte a potrebovala som sa autobusom vrátiť na víkend domov. Nemohla som len tak odísť, pretože by som nedošla ani po chodník. Nevedela by som sa dostať na autobus. Nevedela by som kam nastúpiť a kde vystúpiť. Nevidela som nič. Iba do vzdialenosti necelých 30 cm od tváre. A ani mobili vtedy ešte neboli to, čo sú dnes..

Vždy som po operácii očí túžila!

Nosila som si to v hlave ako taký jeden veľký sen. Že na neho isto raz príde. Zaumiela som si to v mojich osemnástich. Bolo mi ale povedané, že bude lepšie, ak počkáme až po mojich pôrodoch. A tak som čakala..
Ako to ale v skutočnosti s tými pôrodmi a očami je sa dozviete nižšie v priloženom videu.

Keď mi v októbri tohto roku pristál v spamoch mail na spoluprácu s očnou klinikou OFTUM, objavila som ho až po niekoľkých dňoch. Zvýskla som od radosti. Môj tajných niekoľkoročný sen!

Aká z toho ale najprv plynie rada? Vždy si priebežne na svojom maily kontrolujte aj priečinok SPAM. Pretože nikdy neviete, či vám napokon niektorý nadobro nezmení život. A teraz nehovorím o tých, kedy vám voľajaký José lámavou slovenčinou oznamuje, že ste práve vyhrali 1 000 000 dolárov. 😀

SELRES_7ab6bbd8-830e-476c-b4b9-5195437cd147SELRES_7ab6bbd8-830e-476c-b4b9-5195437cd147SELRES_a969f88e-05c6-4331-a490-b9abf677dc0fSELRES_d885c0b4-6fc9-40fc-83cc-36b7da970244SELRES_8784b22c-f80a-47c9-8ecb-9b5700f024b9SELRES_9baf6712-28f5-48aa-83dc-264fb5562d04SELRES_9baf6712-28f5-48aa-83dc-264fb5562d04SELRES_8784b22c-f80a-47c9-8ecb-9b5700f024b9SELRES_d885c0b4-6fc9-40fc-83cc-36b7da970244SELRES_a969f88e-05c6-4331-a490-b9abf677dc0Dohodli sme si stretnutie. S Dr. Juhásom a jeho ďalšími spolupracovníkmi z kliniky OFTUM. Osobnostne mi sadli (čo má pre mňa pri nadväzovaní spoluprác rozhodujúcu rolu) a ostávalo mi s nádejou dúfať, že hádam aj ja im. Ale museli sme počkať. Či sa bude diať voľačo ďalej sa malo ukázať o týždeň na to.


Pondelok – vstupné vyšetrenie zraku

Uplynulý týždeň som strávila nonstop v okuliaroch. Priznávam, bola som v strese. Vždy som po operácii túžila, mala ju vo svojom wishliste a brala ako samozrejmosť. A teraz som sa mala dozvedieť, či to RAZ vôbec môže nastať. Veď nikdy som sa ani len nezamýšľala, že by nemohlo. Môj život s okuliarmi som brala vždy iba ako dočasný.

  • Vedeli ste, že na nulu zoperovateľné sú max. hodnoty dioptrií do -10? Tak to sú presne moje. Že musia byť pár rokov ustálené, tak to je hádam jasné. Takže mať hraničné hodnoty – Ehm, to asi nie je príliš plusový bod.
  • A ženy-matky, vedeli ste, že ak chcete ísť na operáciu, tak už musíte mať po pôrode prinavrátený cyklus? Čiže logicky – tehuľky a čerstvomatky to diskriminuje.

Poďme si ale povedať, ako to naozaj prebiehalo:

– Ste vhodný zdravý kandidát!
– Naozaj? Ježinku, tak to je super!
– Teraz je načase dohodnúť termín zákroku.
V mysli vyťahujem diár a premýšľam, aké všetky dátumy už mám obsadené. “No, vyzerá to, že by sme to spolu mohli dať dokopy tak po Troch kráľoch.” uvažujem.
– A čo tak zajtra?
– Ppppprosím?
– Týždeň ste už nenosila kontaktné šošovky, máte vybavené všetky vstupné vyšetrenia, stav očí je fantastický. Na čo čakať?
– No tak moment, to ste nežartovali? To akože naozaj? Zajtra? Ale veď ja nie som pripravená!
– Niekedy je terapia šokom tá najlepšia cesta. Aspoň sa nestihnete zostresovať.

A legenda hovorí o tom, že by sme sa dokonca mohli dostať na 0!


Utorok – laserová operácia

Utorok o tretej bol ten moment s veľkým M. V utorky sa v Oftume operuje, a tak to tam ide ako na dobre zohratom bežiacom páse. Najprv ma na pár minút zavolali do ordinácie rozkvapkať a znecitlivieť mi oči. Počas toho som tam vlastne len sedela a čakala so zatvorenými očami. Potom som prišla na rad.

Uložili ma na lôžko, pokožku okolo očí vydezinfikovali voľajakým žltým sajrajtom a inštuovali o tom, čo sa bude diať. Potom na operačnú sálu vstúpil Dr. Juhás so svojim tímom a mal jedinú požiadavku – zostať pokojná a iba sa riadiť jeho inštrukciami. Že o pár minút to bude hotovo.

Ako samotný zákrok prebiehal si môžete pozriež na tomto videu (ide o tretiu fotku). Trval rovných 26 sekúnd. Potom sa to isté zopakovalo aj na druhom oku. Moja (a vaša) najväčšia obava z toho, že nebodaj žmurknem, bola chvalabohu eliminovaná – na oko sa pri zákroku dávajú rozporky.

Po troch minútach to bolo. Zázrak! A ja som všetko videla ako cez hmlu. Ale aj napriek tomu som so sústredením dokázala odčítať čas na nástenných hodinách na druhej strane miestnosti.

Domov som došla taxíkom. Deti akurát spali, a tak ma Dedinský tata vo dverách nedočkavo privítal: “No čo? Ako sa cítiš? Nič Ťa nebolí?”. Nebolelo. Ani pred zákrokom, ani vtedy, ani neskôr a ani nikdy. Neštípalo, nerezalo, nepálilo, neslzilo. Nič. Proste absolútny komfort od prvého momentu.

V ten večer som ešte urýchlene musela vybaviť jeden email, čo išlo trošku ťažšie, pretože na počítač som ešte úplne nedovidela a plus mi to komplikovala spomínaná hmla. O jednej v noci, presne 10 hodín po zákroku, sa už hmla ale nadobro stratila a ja som dokonca videla jasné hviezdy na oblohe!


Streda – kontrolné vyšetrenie

Ráno o desiatej sme mali dohodnutú kontrolu, počas ktorej sme mali zistiť do akej asi miery bola zatiaľ operácia úspešná a tiež mi mali z očí vybrať ochranné kontaktné šošovky.

Pri meraní som mala deväťnásť hodín od operácie zrak na hodnote 80%. A o týždeň na to dokonca na 120%. To znamená, že som bola schopná prečítať aj riadky, ktoré už vôbec nie je potrebné vedieť čítať.

Videá natočené bezprostredne po operácii si môžete pozriež v tomto príspevku: https://www.instagram.com/p/B5UrjUPHNfx/. Prvé priložené video je natočené na klinike OFTUM bezprostredne po operácii. To druhé hneď na ďalší deň ráno po laserovej operácii ReLEx SMILE, približne 19 hodín od zákroku.

Hotovo!

Len tak. Vidím. Nemôžem tomu uveriť!


Rozhovovor s Dr. Juhásom – operácia očí, pôrod, mýty a fakty, ktoré by každá žena mala poznať:

Tento spontánny rozhovor vznikol necelý deň po mojej laserovej korekcii zraku bezbolestnou metódou ReLEx SMILE na klinike OFTUM v Košiciach. Doktora Juhása som sa opýtala pár najčastejších otázok, s ktorými sa my ženy-matky častokrát potýkame a hľadáme na ne odpoveď..

MUDr. Tomáš Juhás PhD., ml. sa laserovej refrakčnej chirurgii venuje už od roku 2002. Je jedným z najskúsenejších ReLEx SMILE chirurgov. Je držiteľom certifikátu operatéra s viac než 5000 operáciami ReLEx Smile za rok v Strednej Európe. 

Otázky, na ktoré v rozhovore nájdete odpovede:

  1.  Je to mýtus alebo pravda, že je pre ženy lepšie počkať s laserovými operáciami zraku až na obdobie po pôrodoch? Čo si myslíte o odporúčaniach ženám vzhľadom na ich vysoké dioptrie rodiť radšej sekciou?

  2. Prečo sa laserové operácie očí neodporúčajú tehotným a dojčiacim ženám? Môže ich za nejakých podmienok podstúpiť aj dojčiaca mamička?

  3. Je metóda ReLEx SMILE stopercentne bezpečná? Nemôže pri nej dôjsť k poškodeniu zraku vplyvom nejakého neočakávaného technického, ľudského alebo personálneho zlyhania?

  4. Je laserová korekcia zraku bezbolestnou metódou ReLEx SMILE štandardom vo výkone laserových operácií? Kde všade ju možno absolvovať?

    Pokiaľ sa vám video nezobrazuje správne, otvoríte si ho kliknutím na tento odkaz: www.instagram.com/tv/B453WEjHtAG/


Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mamablogerka od poľa (@dedinskamat),

 

Pre bližšie informácie o laserových operáciách kontaktujte priamo kliniku OFTUM na ich bezplatnú infolinku 0800 222 668 alebo prostredníctvom emailu. Všetky kontakty nádjete na stránke www.oftum.sk.

Foto a video: Dedinská mať, klinika Oftum Košice

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s