Ako často svojim deťom hovoríte “Ľúbim Ťa”?

Ja niekoľkokrát denne. Dokonca aj v čase, keď sme práve pohádaní. Čo je vlastne čas, kedy vrieskam, lebo mi už praskli nervy.

Túto tému som s vami rozoberala už dávnejšie, ale išla som na to inak. Či to vaši rodičia hovorili vám. Verbálne HOVORILI. Nielen vás ľúbili. A výsledky boli hrozivé, ale očakávané. Niekdajšia doba studeného odchovu, skorých jaslí, pravidiel, zákazov a odporúčaní podľa múdrej knižky so sebou priniesla generáciu, z ktorej 80% populácie doma za celý ten čas od rodičov nikdy nepočula vetu: “Sme na Teba hrdí! Ľúbime Ťa!”. A aby ste si nemysleli, že siaham do histórie. Kdeže! Hovorím napríklad aj o mojej generácii. A to predsa vidíte, aká som ja mladucha.

Prečo to vlastne teraz spomínam? Pretože mi to pripomenula moja priateľka, ktorá túto tému v jednej diskusii načrtla z opačnej strany. A príde mi dôležité o tom hovoriť, aby sme my, terajšie mladé matky, nadobudli sebavedomie pokračovať v tom, čo robíme a ako to vnútorne cítime.

Pretože keď svoje dieťa objímete, nerobíte z neho automaticky rozmaznaného fracka. Budujete si s ním dôveru a vzťah. Samozrejme odtiaľ-potiaľ, hranice byť musia, to je jasné. Ale chápeme sa, však?

Keď mu poviete “Ľúbim Ťa” dvanásťkrát do dňa, neznamená to, že sa z toho po čase stanú už iba prázdne slová. V skutočnosti tým učíte svoje dieťa hovoriť vám to tiež!

A prečo je to dôležité? Citujem:

“Vieš prísť za svojou mamou a len tak ju objať a pobozkať? Povedať jej “Mami, ľúbim Ťa”? Lebo ja verím, že naše deti toto budú vedieť urobiť, aj vďaka tomu, ako kontaktne boli a sú vychovávané. Ja napríklad toto urobiť neviem a to mám s mamou dobrý vzťah. Ale od určitej doby je spontánne objatie, bozk a veta “Ľúbim Ťa” úplne tabu.”

V tomto odseku mojej priateľky je podľa mňa povedané všetko. Každý nech si tie otázky zodpovie sám pre seba. Precíťte svoje pocity a zariaďte sa tak, ako je to vám príjemné a prirodzené.

Ale pozor! Toto nie je priestor na obviňovanie. Každý robil a robí najlepšie ako vie… ❤

Foto: Dedinská neter

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s