Vlnené vrstvenie do snehu

Vlna je úžasný materiál! O jej doslova zázračných vlastnostiach som vám písala už neraz, ale teraz vypichnem len to najdôležitejšie. Vlna je známa svojou dokonalou termoreguláciou, preto je perfektné nosiť ju aj celoročne, nielen v zime.

Ale teraz sa zameriam na to, ako to, že vlna v snehu nepremokne. Ak si na seba oblečieme 100% vlnu bez prímesi, je to ako by sme si obliekli zvierací kožúšok. Len chvíľu sledujte svojho psa, ako vyzerá, keď sa šantí v snehu a čo sa s ním potom deje. Áno, hovorím o psovi, keďže väčšina z nás nemá hneď takto poruke doma ovcu.

Pokiaľ je teplota pod nulou (to je dôležitý údaj!), tak sa sneh netopí, teda nie je mokrý. Váš pes je od radosti oblepený snehom od hlavy po päty. Na labky sa mu nalepia obrovské hrudy snehu. Môže na neho snežiť hodiny, môže v snehu ležať a váľať sa, ale koniec koncov, len čo sa otrasie, všetko z neho opadne. Jeho pokožka a telo je suché a teplé. Všetko sa to drží na vonkajšej vrstve srsti.

A takisto funguje ovca a teda aj 100% vlna na vašom oblečení. Sneh sa nalepí, vyzerá to strašidelne. Vaše dieťa je obalené ako v práškovom cukre, ale ked prídete domov, tak zrazu zistíte, že jeho telo je teplé a suché. Dieťa nie je spotené, ani prehriate, jeho spodnejšie vrstvy oblečenia sú takisto suché, pretože tá vonkajšia vlna predsa nepremokla, ono to zostáva všetko na povrchu. Rovnako ako je to v prípade vášho psa. Stačí len oblečko vonku, ešte pred príchodom do tepla, oprášiť a oklepať, a potom už len pri izbovej teplote za pár minút dosušiť tých pár maličkých kvapiek vody. 

Inak podobne to takto funguje aj s blatom. Ak blato necháte na psovi zaschnúť, postupne odpadne alebo sa fungovaním psa a mechanickým ošuchovaním proste časom otrasie. To isté sa udeje aj so 100% vlneným oblečením. Paradoxne si vôbec nevyžaduje tak veľa starostlivosti, ako by sa na prvy pohľad mohlo zdať. Nepotrebuje prať, stačí vyvetrať a prípadné blato nechať vyschnúť, a potom vyčesať alebo jemne vyšúchať suchým či trošku navlhčeným uterákom.

Vlna, varená vlna, merino vlna?

Vždy je to 100% vlna, len inak spracovaná alebo z iného druhu ovce. Ale teda tieto vyššie spomenuté vlastnosti bude mať každá vlna rovnaké. Akurát ide o ten pocit na tele a “škrabavosť”. Merino je druh ovce s najjemnejšou vlnou, preto sa s merinom stretnete predovšetkým, keď sa bavíme o nátelníkoch, tričkách, svetríkoch a vrstvách, ktoré idú priamo na telo. Preto je aj drahšia. Zvyšné typy vlny sa skôr dávajú na vonkajšie vrstvy oblečenia, napríklad kabáty, pončá a overaly. Tam už tá ich prípadná väčšia drsnosť nositeľovi nijako veľmi neprekáža..

Toto je taký polopatistický vlnený úvod. Inak, nechytajte ma za slovíčka, ja nie som pastier ovcí. Popísala som vám to tu len takto z našej vlastnej trojročnej vlnenej skúsenosti a praxe.

Vrstvenie oblečenia

Pozrime sa teraz spolu na praktickú ukážku toho, ako vrstvím deťuchy, keď sa idú vonku šaliť do snehu. Pri jednotlivých položkách nájdete už rovno aj prelinky na Instagramové profily jednotlivých značiek.

Prvá vrstva:

Druhá vrstva:

  • merino sveter @siskinstudio
  • merino kamašle @jeejdesign
  • vlnené návleky @bosacik_sk (tie potom natiahnem aj na topánky), slúžia na to, aby sneh pri hraní nevošiel do topánky 

Tretia vrstva:

Štvrtá vrstva:

Kto ešte ďalší?

Slovenské obľúbené značky ponúkajúce merino a vlnené produkty: @woollies.sk, @froggywear.sk, @yakoyako_brand, @beerinomerino
Zahraničné značky: @engelnatur, @disana.natur, @mamaowl_

Aké je základné pravidlo?

Vyberať si produkty s obsahom 100% vlny. Je mi jasné, že ide o veľmi nákladné položky, ale výhodou je, že akonáhle vlnenú vecičku kúpite, už ju nosíte prakticky bez prestania celú zimu alebo dve. Vlna má totiž silnú samočistiacu a antibakteriálnu schopnosť, neutralizuje pachy, a preto ju nie je potrebné ani nejako často prať, resp. v niektorých úpravách je to doslova nežiadúce.

Napríklad, ja tieto vlnené výbavičky škrečkujem a postupne dopĺňam už tretiu sezónu. Pekne pomaly. Pri nakupovaní som určite začala od konca – vrstvami, ktoré sa dostávajú do bezprostredného kontaktu so snehom. Zvyšné vnútorné vrstvy je možné nahradiť nejakou funkčnou bielizňou alebo obyčajnými bavlnenými tričkami a teplákmi. Jasné, že majú iné vlastnosti, ale aj o tom to je. O tej kreativite sa vynájsť a poradiť si. A postupne rok po roku, sviatok po sviatku dokupovať.

Tip na efektívne nakupovanie vlneného oblečenia

Na záver ešte môj tip, ako možno čo najefektívnejšie nakupovať vlnené oblečenie pre deťuchy, keď tie predsa tak rýchlo rastú. Tajomstvom je nakupovať o dvojveľkosť dopredu! Hotovo. 

Samozrejme, závisí to od produktu a samotného číslovania značky. Ale spravidla pre päťročné Dedinské dieťa nakupujem oblečko pre sedemročných a pre dva a polročné Dedinské bábo zase svetrík veľkosti štyri roky. A tak nám vychádza, že prvý rok ho vynosíme zväčša s podkasanými rukávmi, druhý sedí optimálne a na tretí rok vlastne ešte vždy sadne, akurát je to celé o trošku menšie a užšie. Vd’aka tomuto systému nakupovania im ale jedna vecička vydrží aj tri roky. A potom to už rovno začne dediť druhé. Vyššiu vstupnú investíciu teda možno vydeliť troma, resp. piatimi (rokmi). A zrazu sa ten stoeurový vlnený produkt javí v relatívne prijateľnom dvadsať/tridsať eurovom svetle. To už sa dá, čo poviete?

Vlnené veci nestrácajú na hodnote. Ak teda teraz kúpite dieťaťu vlnený overal či sveter za stovku, o rok-dva, keď z neho vyrastie ho viete predať a ešte k tomu vo veľmi slušnej cene. 

Foto: Dedinská mať
Sledujte ma aj na IG: @dedinskamat

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s