Testujem: Vysávač s vodným filtrom Thomas DryBOX Amfibia

Nikdy by som neverila, že téma prachu a špiny bude mať na mojom Instagrame až takú odozvu. Alebo že to dotiahne až na vlastný článok na blogu. Nuž, ale poznáme si publikum. Čo nás matky trápi po financiách a pandémii úplne najviac? Ten nikdy nekočiaci bordel všade naokolo a vzdorovité deti. S tým druhým nepomôžem, sami sa s tým aktuálne všelijako (skôr neúspešne) pasujeme, ale k tomu prvému niekoho inšpirujem možno práve týmto článkom.

K vysávaču THOMAS DryBOX AMFIBIA som sa dostala úplne náhodou, doslova osudovou príťažlivosťou, ktorú som úsmevne popísala v tomto Príbehu jedného vysávača.

Čo je zač vysávač THOMAS DryBOX AMFIBIA?

Skôr než však začneme čokoľvek testovať, povedzme si, čo to ten vysávač THOMAS DryBOX AMFIBIA vlastne je a kto za ním stojí. Za značkou Thomas sa skrýva nemecká rodinná firma s vyše storočnými skúsenosťami pôsobiaca už štvrtú generáciu v Siegerlande. A vysávač THOMAS DryBOX AMFIBIA je jedným zo štyroch vysávačov v ponuke spoločnosti na Slovensku (v Nemecku majú tých typov viac), pričom všetky sa špecializujú primárne na majiteľov psov a mačiek.

THOMAS DryBOX AMFIBIA je multifunkčný bezvreckový vysávač pre rodiny s deťmi a zvieratami, ktorý vďaka unikátnemu vodnému filtru viaže nečistoty, pachy a zvieraciu srsť a doma zanecháva hygienickú čistotu a svieži vzduch. Vďaka tomu je vhodný aj pre alergikov.

Jednotlivé prílušenstvo a čo s ním:

1) AquaBOX – vodný filter, ktorý možno použiť pri bežnom suchom vysávaní, mokrom vysávaní, tepovaní a čistení čalúnenia. Princíp tohto filtra (to je ten biely na obrázku) je jednoduchý – špina a prach prechádzajú počas vysávania cez vodu, v ktorej zostane zachytené maximálne všetko, a tak sa už prach nedostáva naspäť do ovzdušia, ako tomu môže byť pri vreckových vysávačoch.

Po vysávaní vysávačmi s vodným filtrom tak v domácnosti zostáva svieži vzduch bez zápachov a drobných čiastočiek prachu, čo ocenia najmä alergici. A navyše – bezvreckové vysávače sú oproti svojim vreckovým kolegom v globále ešte aj ekologickejšie.

2) DryBOX – suchý filter (modrý). Priznám sa, že ja osobne som ho dosiaľ ešte stále nepoužila. A ani som dlho nechápala, načo k takémuto vypeckovanému “vodnému” vysávaču balia vlastne ešte aj suchý. Až kým mi niekto z vás do správy nenapísal, že skúste raz povysávač vodným filtrom rozsypanú múku alebo popol a potom uvidíte. Tak asi na to.

3) Prepínateľná podlahová hubica – ide v podstate o klasickú hubicu na vysávanie, na ktorej si možno pomocou páčky prepínať, či idete vysávať podlahy a dlažbu alebo koberce.

Priznávam, že na môj vkus je toto trošku váhovo ťažká a ťažkopádna hubica. Počas vysávania sa mi neskutočne pevne prisala na podlahu, až som si myslela, že mi vytiahne parkety zo zeme, a teda vysávalo sa mi s ňou ťažko. Ale keď tak teraz nad sebou nahlas premýšľam, neviem, či som tú páčku nemala omylom prepnutú na nastavenie pre koberce.

Dobrá správa však je, že ak sa ešte nájde niekto ako ja, komu táto hubica vyslovene nesadne, môžete na vysávanie použiť svoju starú z nejakého iného modelu vysávača, keďže Thomas má typizovaný priemer trubíc a mne na ňu sedela aj naša stará hubica z pokazeného vysávača.

4) Obzvlášť jemná hubica na čistenie parkiet (Aqua-Stealth – hubica) – táto hubica je veľmi efektívnym pomocníkom na nie veľmi znečistené podlahy (rozumej na podlahy s bežným prachom, nie také, kde z našej Dedinskej ozrutky opadla hlina a potom zaschla). Pri pohybe hubice smerom dopredu vodu v jemných čiastočkách vypúšťate a pri pohybe smerom k sebe zasa vďaka funkcii sania a jemnej podložke z. mikrovlákna stiera úplne dosucha. Tuto si z toho možno pozrieť moje reálne video (slide 3) a následne výsledok (slide 4).

Za mňa fantastická univerzálna a veľmi efektívna hubica pre bežné domácnosti a na každodenné vysávanie a zmývanie v jednom kroku, bez zanechania šmúh. Na zmývanie spotrebujete asi len tretinové množstvo vody, než na hubicu z nasledujúceho bodu. Na úvod si akurát treba dať pozor na to, aby ste hubicu držali pod správnym uhlom. Musíte si nájsť ten správny grif, inak vám tú vodu dosucha nevysaje.

5) Hubica na tlakové čistenie kobercov s adaptérom na tvrdú podlahu – toto je taká super efektívna hubica na mokré vysávanie, ktorá strieka vodu tryskou a súčasne ju aj sťahuje. Zvládne aj väčšiu špinu, ale podľa mňa pri väčšom znečistení nie je veľmi vhodná na použitie na veľké plochy – jednak sa z 1,8l nádrže na čistú vodu pomerne rýchlo vystrieka voda a jednak pri veľkom znečístení veľkých plôch môže zanechať šmuhy.

Primárne je to ale teda hubica určená na čistenie (tepovanie) kobercov pod tlakom vody za použitia ProTex čistiaceho koncentrátu, ktorý je súčasťou balenia. Odskúšané to zatiaľ ešte stále nemám. Ani koncentrát, ani tie koberce.

6) Hubica na tlakové čistenie čalúnenia – toto je jednoznačne moja najobľúbenejšia hubica a podľa reakcií na storíčka sa mi vidí, že aj vaša. Vďaka nej som si uvedomila koľko prachu sa usadí na gauči za jediný deň. Ble! A to som ju ešte stále nevyskúšala v jej plnej sile spolu s čistiacim koncentrátom ProTex, tak ktovie, či by ten efekt nebol ešte väčší.

Nádoba na vodu o objeme 1,8 l mi vydrží na celý náš veľký gauč. V závislosti od toho, ako si páčkou na rukoväti regulujem streky vody, je gauč buď jemne mokrý (a teda schne približne pol hodiny) alebo iba trošičku z povrchu vlhký, a to vyschne zhruba za desať minút. Nemýľte si to však s hĺbkovým tepovaním gaučov, ktoré robia tepovacie firmy so svojimi špeciálnymi strojmi. Tuto to sťahuje ozaj iba povrchový prach. Vysávač vodu pod tlakom strieka a zároveň ju aj rovno saje. Aj tak je však rozdiel vo výsledku neporovnateľný. Gauč takto zbavený prachu chytí okamžite sviežu farbu aj vzhľad.

Chystám sa tiež ešte aj na tepovanie matracov z postelí, ale tam sa, priznávam, až desím výsledku. Keď sa do toho pustím, tak vás o výsledku budem isto informovať na mojich sociálnych sieťach.

7) Hubica na čalúnenie, štrbinová hubica a nasávacia kefa – poslednou časťou balenia vydávača Amfibia sú tieto tri komponenty, ktoré sú súčasťou zrejme každého štandardného domáceho vysávača. Teda užitoční pracanti na tenké špáry alebo vysávanie kresiel a gaučov nasucho. Myslím, že k ich funckiám netreba nič viac hovoriť, všetci sme sa s nimi už proste niekedy stretli.

Vysávač Thomax DryBOX Amfibia zvláda viacero funkcií:

Poďme sa teda na ne pozrieť spoločne.

1) Suché vysávanie – teda vlastne klasické vysávanie, aké bežne poznáme. Zvolením výberu nádoby filtra sa potom sami viete rozhodnúť, či chcete vysávať cez vodu (AquaBOX) alebo len do suchej zbernej nádoby (DryBOX). V oboch prípadoch je potom nádoby potrebné bezprostredne po vysávaní vyprázdniť do odpadu.

2) Mokré vysávanie – vysávanie za pomoci vody. Rozobrali sme si ho vyššie v bodoch 4 a 5. Tu je dôležité zdôrazniť, aby ste nádobku filtra AquaBOX mali v tomto prípade prázdnu a mohla sa do nej potom následne zbierať napumpovaná voda z integrovanej 1,8 l nádržky.

3) Tepovanie kobercov – používa sa naň hubica z bodu 5 a čistaci koncentrát, ktorý je súčasťou balenia. Postup je rovnaký ako pri mokrom vysávaní, len sa do AquaBOXu vkladá ešte jeden komponent navyše.

4) Tepovanie čalúnenia – postup je taký istý ako pri tepovaní kobercov akurát sa naň používa hubica z bodu 6.

Ako v globále hodnotím THOMAS DryBOX AMFIBIA?

Vysávač ako taký funguje a vysáva dobre a efektívne, aj keď vďaka toľkým vymoženostiam je trošku váhovo ťažší, než na aký som bola zvyknutá. Aj preto sa mi s ním po dome manipuluje o trochu ťažkopádnejšie. Vďaka kolieskam to ale nie je nič strašné, takže po čase si na to jednoducho zvyknete.

Sacia sila je podobná ako u bežných domácich vysávačov, neprekvapí a neurazí. My sme predtým vlastnili priemyselný vysávač, ktorý sme si kúpili ešte pred niekoľkými rokmi kvôli stavbe domu, a tak som bola zvyknutá na o čosi silnejší ťah a väčšiu hlučnosť. Tá hlučnosť mi pri Amfibii teda vôbec nechýba, je skutočne v pohode znesiteľná, ale na ten trošku slabší ťah som si musela zvykať. Na druhej strane si ale treba uvedomiť, že porovnávať priemyselný vysávač a vysávač pre domácnosti je naozaj tak trochu nezmysel.

Thomas zvláda perfektne všetko – chlpy, prach, vyliatu vodu a kakao, natrúsenú hlibu a piesok. Je tak trochu úchylne fascinujúce potom v nádržke filtra sledovať, koľko špiny sa v jednej takej obyčajnej domácnosti za 24 hodín nazbiera. A priznávam, súčasne je to taký uspokojivo dobrý pocit zadosťučinenia ju potom obradne vylievať do kanála pred domom. 😀

Ak by som zajtra musela THOMAS DryBOX AMFIBIA vrátiť, tak jedno, čo by mi fakt že bytostne chýbalo, sú tie funkcie mokrého vysávania a tepovania. Či už dlážky alebo čalúnenia. Na to sa vie človek tak namotať, až je to neskutočné. Hlavne, keď je hneď vidieť taký rozdiel vo výsledku. Priznávam, že kebyže ani nič iné, ale toto by ma škrelo. Darmo, na dobré sa ľahko zvyká a keď to raz človek okúsi, asi už niet návratu späť.

Za mňa je teda vysávač THOMAS DryBOX AMFIBIA špičkový výrobok prepracovaný do detailov, ktorý naozaj spĺňa to, čo v reklame deklaruje. Stojí za ním nemecká kvalita, prevedenie a firma s viac než 100-ročnou tradíciou.

V podstate je tento môj testovaný model inak veľmi podobný modelu THOMAS AQUA+ PET & FAMILY PLUS s rozdielom konečného dizajnu vysávača a s tým rozdielom, že THOMAS DryBOX AMFIBIA obsahuje aj DryBOX, ktorý stojí cca. 90€.

Ako je to s náhradnými dielmi?

Thomas deklaruje 10-ročnú záruku dostupnosti náhradných dielov. Dostupné ale nie sú v bežných e-shopoch či kamenných obchodoch všetky. Avšak akýkoľvek komponent je možné objednať prostredníctvom autorizovaného servisu. Pre Slovensko je to VIVA SERVIS www.vivaservis.sk alebo e-mailom na sk-service1@robert-thomas.net

POZOR! Do konca roka 2020 získate špeciálnu 15% zľavu pri online nákupe ktoréhokoľvek modelu vysávača Thomas v obchodnej sieti NAY, ak do objednávky vložíte zľavvý kód 15INFLU. Objednať si ich viete tuto.

Tento článok vznikol vrámci bartrovej spolupráce so spoločnosťou Robert Thomas.

Foto: Dedinská mať a Dedinská neter

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s