Testujem: IRS hovoriace knihy s perom

Knihy s perom vnímam na našom trhu odkedy sa mi narodilo Dedinské dieťa, no nikdy som si nedokázala predstaviť, ako to vlastne funguje. Až kým sme mu nekúpili štartovací balíček ako darček na minuloročné Vianoce. Parádna vec! Ešte v ten večer sme si ich zamilovala celá rodina. Dedinské dieťa, ktorému sa inak ústa nezatvoria ani keď pije, bolo hodinu sústredené a prikladalo si pero z obrázka na obrázok. Konečne voľno!

Preto, keď ma pred dvoma mesiacmi oslovili z IRS hovoriaceknihy.sk na testovanie ich produktov, ani sekundu som neváhala! Jednak preto, že hovoriacich kníh a pier v domácnosti nie je nikdy dosť (o to viac, ak máte deti dve a tie sa už medzi sebou začínali o to jedno pero naťahovať), a jednak zo zvedavosti!

Zaujímalo ma, ako to má pripravené táto značka. Či je to úplne isté, ako to, čo sme už poznali, či niečo iné. Lebo priznávam, dovtedy som o IRS hovoriace knihy nepočula. No a vzhľadom na moju prirodzenú vlastnosť sympatizovať skôr s menšími značkami než s mainstreamom, tak som si tento typ spolupráce nemohla nechať ujsť. Isto chápete. A skutočne neľutujem!

A dokonca by som tento typ spolupráce zaradil medzi jednu z top za tento rok. A nie, nie kvôli megalomanským finančným benefitom. Ale preto, že tieto hovoriace knihy a učebnice majú v sebe oveľa viac.

Processed with VSCO with a6 preset

O IRS hovoriacich knihách

Vedeli ste, že značka hovoriacih kníh IRS prišla na náš trh už pred 6 rokmi? Pre mňa to bola úplná novinka! Ale predstavte si, že tu bola prvá a dlllho jediná.

Asi tomu vlastne aj rozumiem. Malé slovenské vydavateľstvo vo všeobecnosti nemá veľkú šancu marketingovo konkurovať zahraničnej konkurencii, ktorú nájdeme všade v kamenných obchodoch. A to bude zrejme aj dôvod, prečo som ich doteraz nepoznala. A teraz, po dvoch mesiacoch testovania, mi to príde ako naozaj veľká škoda.

Processed with VSCO with a6 preset

Testujeme IRS hovoriace knihy

Z vydavateľstva nám poslali na testovanie rovno viacero kníh naraz z tejto kategórie. Balíček som odovzdala ako darček svojmu štvorročnému Dedinskému dieťaťu a bez akéhokoľvek môjho zásahu to celé nechala od prvého momentu na ňom.

Nechala som na ňom, či po hovoriacich knihách bude siahať alebo nie. Nechala som na ňom výber, či sa k niektorým knihám bude opakovane vracať alebo nie, aj intenzitu čítania. Nechala som na ňom spôsob ako s knihami pracoval. A ja som to celé len nenápadne z opodiaľ sledovala.

Processed with VSCO with a6 preset

A jedno vám poviem. Tieto knihy sú brilantne spracované a dokonale prispôsobené detskému vnímaniu a mysleniu. Najviac ma prekvapilo to, že keby bol výber na mne, kupovala by som podľa svojich predstáv Dedinskému dieťaťu najskôr nejaké úplne iné knihy, než tie, po ktorých v konečnom dôsledku opakovane s najväčšou obľubou siahal sám od seba.


TOP 5 výber Dedinského dieťaťa:

Toto je výber kníh, ku ktorým sa Dedinské dieťa po dvoch mesiacoch denno-denného čítania vracalo najčastejšie. K jednotlivým recenziám vám pripájam aj priame linky na knihy, kde nájdete nielen ich oficiálny popis, ale aj audioukážky z jednotlivých kníh.

1. Húseničky

Kniha za pomoci dvanástich malých húseničiek a ich básničiek naučí deti počítať do 12 a rozlišovať farby.

Processed with VSCO with a6 preset

Táto knižka je pre mňa doteraz absolútnym prekvapením. Je to presne tá kniha, ktorú by som ja ako dospelák určite NIKDY nekúpila, nakoľko ma neskutočne iritoval a vlastne aj stále irituje hlas húseničiek. No a predstavte si, že práve táto knižka bola veľmi veľmi dlhú dobu tou, po ktorej Dedinské dieťa siahalo najčastejšie.


2. Kedy tam už budeme?

Kniha obsahuje desať dlhších príbehov a veršovaných básničiek s ponaučením, kde hlavnými hrdinami sú dopravné prostriedky.

Processed with VSCO with a6 preset

Nakoľko je to kniha o dopravných prostriedkoch, tak asi nemusím hovoriť, že toto je tutovka pre každého chalana vo veku 2+. Ale isto bude baviť aj dievčatá, nakoľko sa tu okrem rôznych typoch áut objavujú aj básničky a príbehy o kočíku či kolobežke.


3. Max a Lea

Kniha dvanástich krátkych rozprávok s nádherne naspievanými pesničkami.

Predpokladám, že úspech tejto knihy u Dedinského dieťaťa tkvie v tom, že v postavách hlavných hrdinov (starší brat Max a malá sestrička Lea) vidí seba a Dedinské bábo. Toto je kniha príbehov, ktorá sa ako jedna z málička dá čítať aj bez pera. Aspoň teda tie príbehy v nej. Ku každému prečítanému príbehu však prináleží aj chytľavo naspievaná pieseň. Púšťať sa dá po odsekoch, po jednotlivých stranách alebo v celku.

Processed with VSCO with a6 preset

Tieto možnosti inak oceňujem úplne najviac, nakoľko ak sa aj stane, že počas počúvania Dedinské dieťa kliklo kdesi pomimo a čítanie sa prerušilo, vedelo sa pekne vrátiť tam, kde skončilo a nemuselo znova celý dlhý príbeh počúvať od samého začiatku.


4. Ľudové notičky

Kniha s notových zápisom, ktorá obsahuje 16 ľudových piesní.

Processed with VSCO with a6 preset

Úspech tejto knihy u malých detí asi netreba nijako zvlášť predstavovať. Proste v nej idú pesničky. Dajú sa púšťať celé či ako karaoke verzia. Alebo si môžete prejsť pesničkou postupne notu po notičke.


5. Ľudské telo (zo série Objavkovo)

Viacjazyčná kniha, ktorá hravou formou deťom približuje ľudské telo a jednotlivé orgány či zmysly.

Túto knihu si Dedinské dieťa obľúbilo po tom, čo si ju jeden večer začali prezerať spolu s Dedinským tatom. Je nahovorená v slovenčine a v angličtine a schováva v sebe obrovský výučbový potenciál. Podľa mňa pokojne aj pre školopovinné deti.

Dedinské dieťa ju má momentálne skôr na zábavu, kedy sa prikladaním pera učí jednotlive časti nášho organizmu, ale pod nejakým trpezlivým vedením by to mohol byť skvelý pracovný zošit na učenie. Všetko to, čo je v knižke nahovorené po slovensky, je jednoduchým prepínaním medzi jazykmi, nahovorené aj po anglicky.

Processed with VSCO with a6 preset

Séria Objavkovo inak obsahuje aj tieto ďalšie hravo-výučbové tituly.


Bonus: Mia na farme

Kniha prináša pútavý príbeh o zatúlanom mačiatku. Obsahuje 88 úloh, 33 hádaniek, množstvo zvukov, básničiek a veľa zaujímavostí zo života na farme.

Toto je tá vôbec najdômyselnejšie prepracovaná kniha s úlohami, akú som kedy mala možnosť vidieť! Skrýva v sebe príbeh strateného mačiatka. Ten sa ale čitateľom odkrýva až postupným plnením úloh a počúvaním pokynov z pera.

Processed with VSCO with a6 preset

A práve preto asi Dedinské dieťa vôbec nenadchla. Zrejme má pocit, že ho to pero diriguje. Ešte sa totiž samo nie je schopné sústrediť na to, aby plnilo úlohy bod po bode, a tak pátralo po mačiatku ako detektív. Toto je ale kniha, na ktorú si ja sama už pár týždňov robím zálusk, že si ju v pokoji prečítam. Pripomína mi projekt escape room, ale v knižnej podobe a pre deti.


Celkové hodnotenie a postrehy:

A) Zaujímavosťou je, že všetky knihy (s výnimkou tých, ktoré obsahujú príbehy) sú nahovorené vo veršoch. To na myseľ dieťaťa pôsobí veľmi melodicky. Napríklad som vypozorovala, že od čítania týchto kníh sa Dedinské dieťa snaží aj samo rozprávať básničky a veršovať. Samozrejme na 96% používa ako veršovanky skomoleniny, len aby mali správne koncovky, ale občas sa mu už zadarí. Ale už vôbec len to, že ani nie štvorročné dieťa vníma verše a pochopilo systém ich tvorenia, mi príde fascinujúci!

B) Väčšina kníh je formátu ako menšia A4 a stránky sú tvorené listami ako zošit. Vďaka tomu sú knižky ľahké, tenké a veľmi skladné či už doma na polici alebo aj na cesty do kabelky.

C) Do pera nemusíte nič nahrávať. Už v čase kúpy v ňom máte nahrané všetky dostupné IRS hovoriace knihy. Takže ho stačí iba zapnúť, priložiť na symbol na prednej strane knihy a zábava sa môže začať.

Processed with VSCO with a6 preset

D) Tieto hovoriace knihy sú veľmi dômyselne navrhnuté pedagógmi. Než o nejaké zábavné knižky, ide skôr o interaktívne pracovné zošity. Buď s nimi môže dieťa pracovať samostatne, zabávať sa, púšťať si pesničky či básničky, alebo sa nechá viesť pokynmi v knihe a dospelou osobou, a v tom prípade sa toho aj naozaj veľa naučí. Ani nebude vedieť ako.

E) Za obrovskú výhodu pokladám, že sa dá pero na počúvanie zakúpiť aj samostatne, bez knižky. Zrejme vám to príde ako banalita, ale počkajte len do času, než budete mať dve a viac detí a tie sa medzi sebou začnú naťahovať o jedno hovoriace pero. Vtedy možnosť dokúpiť si LEN pero bez nutnosti objednania akýchkoľvek štartovacích balíčkov kníh oceníte najviac na svete..

F) No a na záver to najdôležitejšie – CENA! Na stránke www.hovoriaceknihy.sk si môžete vybrať z výhodných balíčkov, pri ktorých ušetríte až 60% alebo máte možnosť
získat pero len za 1 euro, pri kúpe akýchkoĺvek 5 hovoriacich kníh.


Záverom

Ako by som to teda uzavrela? Za mňa osobne je toto objav sezóny a som vďačná za to, že ma z IRS hovoriace knihy oslovili. Vďaka tomu sme ich mali možnosť spoznať a vyskúšať. Knihy ma pozitívne prekvapili, aj vzhľadom na to, že knihy s perom sme už doma vlastnili a vedela som, čo od nich tak asi možno očakávať.

A tieto hovoriace knihy mi toho ponúkli viac. Slúžia ako vynikajúce výučbové zošity. Okrem toho, že menšie deti zabavia a potešia, tak tým väčším – predškolákom a školákom – môžu slúžiť ako interaktívny doplnkový výučbový materiál. Knihy sú totiž rozdelené do troch kategórií – deti 3-5 rokov, školáci 6-10 rokov, stredoškoláci 15-18 rokov.

To najdôležitejšie? Ak nakupujete lokálne, kúpou IRS hovoriacich kníh prispejete k rozvoju tohto unikátneho slovenského projektu, ktorý vlastne podporuje aj tvorbu slovenských autorov a ilustrátorov.


IRS hovoriace knihy:

Foto: Dedinská mať
PS: Áno, moje deti sú doštípané komármi. 
Nechcelo sa mi ich retušovať.

3 thoughts on “Testujem: IRS hovoriace knihy s perom

 1. Výborný článok, ďakujem! Veľmi sa mi knihy páčia, avšak od kúpy by ma odrádzalo asi to, že už jedny knihy s perom máme (dokonca dve perá, lebo dve deti, všakže) a toto by bol ďaľšia elektro vecička do domu.Za mňa by bolo ideálne, keby existoval jeden “prístroj”,ktorým by sa dali čítať akékoľvek knihy – tieto i konkurenčné. Vykúpila by som ich už len pre krásne ilustrácie!
  Veru,veľká škoda, že sa o nich dostatočne nevie.
  A teraz mi napadá – neskúšala si náhodou nahrať súbor IRS knihy do iného pera a naopak, či by to fungovalo?;)

  Páči sa mi

  1. Jeeeej, ďakujem za správu!
   No veru, to by bol ideálny svet, keby sa všetko vyrábalo tak, aby to jedno s druhým ladilo. Ach jaj..
   Ale priznám sa, toto s tým nahrádzaním súborov si mi celkom zaujímavú myšlienku vnukla. No ak sa raz súčasne dostanem k peru, notebooku aj času, tak vyskúšam! ❤️

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s