Zoznámte sa: Prírodné mydlá z farmy

Neviem ako je to presne s mydlami na našom trhu, ale tieto sú za mňa tie najharmonickejšie prírodné mydlá s príbehom, s akými som sa dosiaľ stretla – Mydlozfarmy.sk. S akou pokorou a láskou o nich hovorí Zuzana Roziaková, zakladateľka rodinnej farmárskej mydlárne zo Zvolena, ma len utvrdilo v tom, že je to správna žena na tom najsprávnejšom mieste.

Jej mydlá sú jednoduché, tradičné a pravé. Bez umelých náhrad a skratiek vo výrobe. Obsahujú skutočné kozie mlieko, kvalitné esenciálne oleje a maceráty z rastlín. Proste všetko to, čo je na výrobu mydla potrebné a ani o prísadu naviac.

A ako jemne voňajú! ❤️ Nuž, a keď tu k tomu prirátame aj fakt, že nesmierne dlho vydržia, tak to je výhra aj pre nás, koncových spotrebiteľov. Skutočne, doslova akoby z nich ani neubúdalo..

Zuzka má pri výrobe a miešaní svojich mydiel vždy na pamäti aj poznatky Dr. Masaru Emota o vode a jej pamäti. A podľa toho k celému procesu tvorby aj pristupuje. A preto ma tak okúzlila! Teda to je len jedna z hromady vlastností, ktorými si ma získala.

Vlastne, celý ten náš rozhovor si opakovane čítam s takým tým láskavým úsmevom v duši.


51246625_376235139838308_4247541214850580480_n

Zuzana Roziaková: Prírodné mydlá z farmy

Zuzi, si trojmatka a vedieš svoju vlastnú firmu na výrobu mydiel. Ako sa dá skĺbiť úspešné podnikanie a rodina?

Áno, mám tri deti vo veku 11, 8 a 4 roky a materstvo je pre mňa veľmi dôležité. V podstate obe oblasti – podnikanie a materstvo – ma učia najviac a sú pre mňa v zivote dôležité a neoddeliteľné. A ako sa to dá zvládať? Jednoducho život naučí priroritám. Asi to poznajú mnohé maminy, ktoré majú viac detí.

Kým je situácia únosná, tak sa žena snaží niesť všetko a dosahovať méty dokonalosti. Byť tip-top v každem ohľade. No asi pri druhom dieťati to končí a človek musí jednoducho púšťať určité veci, na ktorých mu dovtedy záležalo. Ostáva len to, čo je životne dôležité. Na to ostatné “doležité” som sa musela naučiť hovoriť – “no a čo?

Čo je u teba v rebríčku životnej dôležitosti číslo 1?

Životne dôležité je napríklad, aby sme boli všetci v pohode. No aby to tak naozaj bolo, musím byť v pohode ja ako prvá.

Ako vzniklo Mydlo z farmy?

Mydlo z farmy je mojou sebaraelizáciou. Mydlá som začala tvoriť po narodení druhej dcérky. V tom čase sa u nás nedali bežne kúpiť, tak ako teraz. Kupovala som si ich z Čiech. V roku 2013 som mala hotovú malú mydláreň na farme a spustenú oficálnu výrobu. A zistila som, že som tretí krát tehotná. Takže stále to bolo o tom, že je treba svoju energiu rozdeľovať tak, aby ma žiadna oblasť nepohltila.

51641830_2047025502083144_2255354388748959744_n

Úplne ti rozumiem a naozaj to rozumne znie, keď to takto vidím napísané čierne na bielom? Dá sa to však naozaj takto zvládať aj v realite?

Keďže som typ biomatky (a ešte navyše k tomu rak ovplyvnovaný lunou), tak mi velmi záleží na kontakte s dieťaťom. Druhé aj tretie dieťatko som rodila doma. Telo je po prirodzenom pôrode velmi rýchlo fit. No mozog počas kojenia sa postaral, aby som sa nestresovala a aby sa tvorba mlieka neblokovala, a tak som si musela nájsť pomoc k mydlám.

Prichádzaš teda v súčasnej dobe s mydlami ešte vôbec priamo do styku alebo už riešiš iba chod firmy?

Posledne týždne som znova po niekoľkých rokoch sama s externými výpomocami. Opäť začínam tvoriť po nociach, tak ako na začiatku a uvidím čo prinesie daľší rok. Prestala som plánovať a dávať si méty a ciele, vytvárať si vízie. Zistila som, že ma to zbytočne stresuje. V podstate si len tak plávam po rieke života a teším sa z každodených dobrodružstiev, ktoré zažívam. Za posledných 8 rokov som zažila toľko prudkých životných zmien, že plánovanie ani nie je možné. Držím si naďalej len podstatnú líniu toho, prečo to robím.

A prečo to robíš? Prečo práve mydlá? Ako sa k niečomu takému človek vôbec môže dostať?

Mydlá som začala vyrábať z lásky k surovému materiálu. V mojom prípade to bol olej. Ale rovnako milujem ľan, vlnu, drevo,aj ovocie. Proste základný prírodný materiál vhodný na pretvorenie do novej podoby. Chýbali mi na našom trhu poctivé výrobky. Také, ktoré budú naozaj pravé. Také, ktoré sa robia s láskou k prírode vo všetkých krokoch. Pre mňa to všetko BIO znamená to úplne obyčajné, to pravé, to naozajstné, to kvalitné. To, čo ešte vieme kúpiť vo Francúzsku, Rakúsku alebo sa to nosí v kufroch z Ruska.

Ja inak zvyknem hovoriť, že si ma mydlá našli samé. Prišli v jednom období môjho života z každej strany. Jednak som po narodení dcérky, hľadala niečo prirodezene na jemnučkú pokožku, a tak som začala hľadať informácie. Zistila som, že v Amerike a Austrálii sú veľmi populárne mydlá s kozím mliekom kvôli liečbe ekzémov. Ekzémom som sama roky trpela. Farmu s kozami sme mali, takže už nebolo na čo čakať. Len to dať všetko dokopy.

Hovoríš o pravých a poctivých mydlách. Z čoho sú teda vyrobené a ako vznikajú?

Bylinné zložky v mojich mydlách sú esenciálne oleje plus maceráty a výluhy z rastlín. Kvalitné oleje sú základ. Mám pocit, že také nespracované, raw, živé, krásne udržia energiu, tak ako to ukazujú výskumy Dr. Emotu. Preto je pre mňa doležité aj to, s akým naladením a energiou sa vyrábajú. Je to pre mňa viac ako len mechanické miešanie zložiek. Moja práca mi vždy pripadala, že posielam do sveta malé kúsky mojej radosti a vášne.

V dnešnom svete, kedy na nás z pultov obchodov vyskakuje rozmanitá drogéria od výmyslu sveta, aké výhody vidíš v používaní tvojich mydiel?

Prírodné mydlá používam už roky. Páči sa mi tá nízka nákladnosť. Prestala som používať telové mlieka, lebo pokožka je vláčna. Prestala som používať peny na holenie, lebo pena z mydla mi vystačí. Detské vlásky umývam tiež len mydlom. Krásne sa nám zredukoval obsah “harabúrd” a prázdnych plastových nádob v kúpeľni.

Na záver sa už iba spýtam tradičnú otázku – aké sú tvoje plány do budúcna?

Ako som hovorila, prestala som plánovať. No neznamená to, že nemám nápady a túžby do budúcna. Radi by sme dokončili nové veľkorysejšie priestory na tvorenie. A taktiež chceme pokračovať v tvorení čistej, základnej biokozmetiky. Pribudnúť by teda malo pár nových produktov. A najbližšie by to mali byť aj prírodné sviečky.

Och, to znie úžasne! Ďakujem za rozhovor, Zuzka!

Mydlo z farmy nájdete na Facebooku alebo na Instagrame

Foto: Dedinská neter, archív Mydlo z farmy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s