Vianočná úvaha a recyklované sviečky

Neviem ako to máte teraz vy, ale ja mám doma nonstop spúšť, presne nula nič napečené a nebyť vianočného škriatok Dedinského tatu, tak ani trošku nič vyzdobené. Lebo pri pohľade na akúkoľvek vianočnú dekoráciu už vopred myslím na to, koľko toho bude zase všade rozloženého a koľko toho bude zase treba odpratávať. #diagnozarezignovanamatkanamaterskej

Nebola som ja však vždy taký skeptik. Kedysi, ešte v období bezdetna, som tiež zdobila ostošesť. To až materstvo ma naučilo striedmej praktickosti a praktickej lenivosti. Teda čím menej toho vyložíš, tým menej to budeš 100x denne vracať na miesto.

No a ešte som k tomu nedávno čítala článok o tom, že žijeme dobu, kedy skrz sociálne siete, kde na nás už všade hľadia dokonalo nazdobené perníčky, vetvičky, svetielka a vôňa škorice, paradoxne trpíme. Kyberšikanou. Pretože všetci, čo na sociálnych sieťach fungujeme, sa buď predbiehame v tom, aby sme to aj my mali rovnako tak svetielkovo-idylicky alebo ešte krajšie! A tak súťažíme. A plaholčíme sa popri deťoch, práci a povinnostiach aj s týmto.

Alebo keď to jednoducho z nejakého dôvodu nedávame, tak máme pocity zlyhania. Že je niekde chyba. Že nie sme dosť dobré, dosť naspídované a dosť vianočne rozjarené. Ako to, že ona to už má a ešte k tomu krásne nazdobené, napečené, nafotené, poeticky opísané, zatiaľ čo ja nestíham navariť ani obed a vyzerám k tomu ako mastnovlasý somrák. A že mi týždeň trvá odpratať poskladanú bielizeň do skríň z gauča ani nespomínam.

Poviem vám teda, neviem ako to tie ženské robia, ale cítim sa preto šikanovaná!

A tak som pod vlyvom kyberšikany aj ja nadobudla pocit, že nerobím dosť. Netvorím sa svojimi deťmi, nevystrihujem snehové vločky, nezdobím dom. Že málo cestujem, málo eliminujem plasty, málo fotím jedlo mobilom (lebo jem postojačky rovno z hrnca, aby som nič navyše nemusela umývať), málo cvičím, málo recyklujem a málo upcyclingujem.

Preto som sem prišla s týmto primitívnym DIY #urobsisam nápadom – s Dedinským dieťaťom zrecyklujeme staré, zlomené alebo pretečené sviečky. Dieťa aspoň nachvíľu zabavím a konečne bude aj tvorivý príspevok na blog. Plus je náš Dedinský tata v pálení sviečok hotový preborník. Takže je to 3v1.


Potrebujeme:

  • staré, zlomené, nefunkčné sviečky
  • starý hrniec
  • vysoký pohár so studenou vodou
  • knôty (ja som kúpila sadu z Aliexpressu, ale pokiaľ chcete tvoriť hneď a nemáte čas čakať mesiac na balík, pogooglite alebo navštívte obchody s kreatívnymi potrebami)
  • držiak na knôty (pokojne si niečo také vystrihnite z tvrdšieho papiera, slúži len na to, aby knôty pridržal v strede, kým stuhne sviečka)

Processed with VSCO with a6 preset

Postup:

Sviečky vo vodnom kúpeli roztopíme (ako keď roztápame čokoládu), staré knôty vyberieme. Pre výrobu sviečok v pohárikoch proste nalejeme vosk do pohárika a do stredu vložíme knôt. Kým vosk vychladne a stuhne, tak knôt upevníme tak, aby bol v strede.

Pre odkavapkávané sviečky si zoberieme knôt do ruky a neustále striedame dva nasledujúce kroky, až kým nie sme úplne spokojní s hrúbkou sviečky – knôt namočíme do roztopeného vosku a vzápätí do pohára so studenou vodou. Zase vosk, potom voda, vosk, voda, vosk, voda, … Do zbláznenia!

Áno, ozaj tá sviečka takto naozaj vyzerala! 😀

Akurát si dajte pozor, lebo na začiatku sa vám bude knôt vlniť, tak si ho po schladení stále vyrovnajte. Keď je sviečka hotová, stečený spodok jednoducho odrežeme nožom. Ideálne dovtedy, kým je vosk sviečky ešte teplý a plastický.

Processed with VSCO with a6 preset

Foto: Dedinská mať

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s