Zoznámte sa: Vydavateľstvo YoYo books

Jedného dňa mi napísala Aďa. Že sú také nové krátkovzniknuté vydavateľstvo, volajú sa Yoyo books. A že nech sa na nich mrknem. Na to akým knižkám sa venujú. A že keď sa mi zapáčia, tak či by sme spolu nenadviazali spoluprácu a nezavolali si k tomu.

Spolupráca s vydavateľstvom detských knižiek? Uaaaaa, veď to je sen! ❤️

Processed with VSCO with a6 preset

Poďme ale po poriadku. Za každým človekom sa vždy skrýva ukrytý príbeh a ja ich veľmi rada odhaľujem. A tak mi už po úvodnom telefonáte bolo razom jasné, že toto nebude len tak nejaké vydavateľstvo..

Rozhovor s Andreou Horváthovou, zástupkyňou YoYo Books pre Slovensko a Česko, mi napríklad odhalil aj to, prečo sa z práce snov pre Nike pustila do pre ňu neprebádaného sveta detských knižiek. Čo na to jej manžel a ako to vôbec všetko dáva z domu s trojročným synom za zadkom, žijúc navyše ďaleko od rodiny v Holandsku. A spomenula som už, že toto je asi aj jediná disortografička vo vedení knižného vydavateľstva vôbec?

Processed with VSCO with a6 preset

Materské YoYo Books je pôvodom belgické vydavateľstvo krásnych edukatívnych knižiek pre deti od šesť mesiacov do 10 rokov. Aďa sa podujala na zastupovanie Yoyo Books v našich končinách a od júna 2018 prináša náš slovenský a český trh preklady tých najkrajších ilustrovaných encyklopédií a pracovných zošitov. A pre mňa bude česť, že vám z nich postupne budem môcť raz za čas nejaké ukázať! ❤️

Processed with VSCO with a6 preset


Yoyo books – učenie sa tými najkrajšími ilustráciami

Adi, viem, že spolu s manželom momentálne žiješ v Holandsku. Prezradíš mi, čo vás tam vlastne zavialo a aké boli vaše spoločné začiatky?

V Holandsku, v meste Gouda (áno, to je to mesto, kde sa vyrába ten slávny syr) žijeme už sedemnásť rokov, z toho pätnásť ako manželia. Prišli sme sem kvôli pracovným skúsenostiam. Vtedy ešte Slovensko nebolo členom Európskej únie, a tak to celé nebolo tak jednoduché ako dnes.

Na Slovensku som po skončení vysokej školy pracovala ako marketingová manažérka, ale po príchode do Holandska som si nemohla nájsť kvalifikované zamestnanie, ktoré by zodpovedalo môjmu vzdelaniu a praxi, nakoľko som mala skúsenosti a vzdelanie len z “Východnej Európy”. Musela som si budovať kariéru odznova.

Po práci v marketingu na Slovensku som najprv začala pracovať ako technická podpora pre Unisys, čo je jeden z IT gigantov. Absurdné, že? Po jeden a pol roku som začala pracovať pre Nike. V Hilversume v Holandsku sídli jeho centrála pre Európu a Blízky Východ. Začala som postupne od zákazníckej podpory a po roku som konečne dostala pozíciu, ktorá by zodpovedala môjmu vzdelaniu. Prešla som rôznymi pozíciami cez Whole Sales a Retail business. Zostala som v Nike pracovať celých jedenásť rokov. Je to super firma, panuje v nej uvoľnená atmosféra a má matrixový spôsob riadenia, teda žiadna hierarchia ani autority. No proste práca snov! Je to niečo ako malý Google – kampus je postavený pri atletickom štadióne a je normálne počas dňa vykonávať akékoľvek športy (tenis, aerobik, basketbal, futbal, fitnes, jóga a podobne).

D-65

V októbri 2015 sa nám po devätnástich rokoch nášho spoločného života narodil synček Darimír. V Holandsku je platená materská iba tri mesiace, a potom si môžeš zobrať pol roka neplatenú materskú, ktorú si vieš rozvrhnúť na obdobie troch rokov, čo ti umožní pracovať na skrátený pracovný úväzok. Ja som sa rozhodla vyčerpať celú platenú aj neplatenú materskú naraz a mala som sa do práce vrátiť, keď mal synček deväť mesiacov. To som si však nevedela predstaviť, a preto som sa rozhodla zostať so synčekom doma.

Vtedy teda vzniklo YoYo books?

V období, keď mal môj synček dva roky, som začala rozmýšľať, ako by som sa mohla realizovať, no zároveň stále tráviť dostatočný čas so svojim drobcom. Trvalý pracovný úväzok neprichádzal pre mňa do úvahy.

Darimíra sa snažíme vychovávať v súlade s Montessori pedagogikou a snažíme sa praktizovať vzťahové rodičovstvo. Pri hre so synčekom som uprednostňovala spôsob, ktorý okrem pobavenia ponúkal aj vzdelávanie, a tak som objavila knihy z vydavateľstva YoYo Books. Bohužiaľ, podobné knihy v tej dobe ešte v slovenčine neexistovali. Preto som sa rozhodla toto vydavateľstvo osloviť s ponukou na spoluprácu. Výsledkom bola dohoda, ktorá mi umožňovala priniesť značku YoYo Books na český a slovenský trh. A ja som nesmierne rada, že sa nám to napokon podarilo. Od konca júna je možné si naše knihy bežne zakúpiť v kníhkupectvách.

Dokedy plánujete v Holandsku zostať?

Plánovali sme tu zostať len päť rokov, ale kvôli jednoduchému a pohodlnému životnému štýlu sme tu už sedemnásty rok. Aj keď v súčastnosti zvažujeme návrat kvôli synčekovi, keďže mu chýba intenzívny kontakt s našou rodinou, ktorá žije na Slovensku. A manžel skromne dodáva, že mu chýba sud piva s kamarátmi. 🙂

Dá sa to tam celkovo zvládnuť ako matka? Neprekáža Ti rečová bariéra alebo to, že si sama bez pomoci starých rodičov?

Všetci v Holandsku hovoria po anglicky, pretože je tu strašne veľa cudzincov. Vždy som sa skôr pohybovala v medzinárodnej komunite, a tak vlastne ani nemám pravých holandských priateľov. Je to hanba, ale vlastne nerozprávam ani poriadne po holandsky. Vždy som používala angličtinu ako komunikačný jazyk, takže jazykovú bariéru som v každodennom živote nepociťovala.

Nie je jednoduché žiť v cudzej krajine s malým dieťaťom, pretože ste skutočne odkázaní len sami na seba. Nemá vám kto pomôcť. Samozrejme, že máme dobrých priateľov, ale mám na mysli takú tú intenzívnu pomoc, ktorú Ti môže dať len Tvoja blízka rodina. To nám veľmi chýba.

Čo sa týka práce, tak všetky naše posty na Facebooku a Instagrame píše môj manžel, nakoľko ja som dislektická a aj silná disortografička. Vďaka za neho! Bez jeho podpory by som YoYo Books na slovenský a český trh nepriniesla. Okrem toho mi občas robieva taxikára a na služobných cestách baby-sittera. A doma sem-tam vynesie aj smeti.

Processed with VSCO with a6 preset

Povedz mi niečo o Yoyo Books. Na aký typ kníh sa vaše vydavateľstvo zameriava a pre koho sú určené?

YoYo Books je belgické vydavateľstvo detských kníh s dvadsaťročnou tradíciou, ktoré je etablované v 17 krajinách sveta a vydáva knihy v pätnástich jazykových mutáciách. Sústredí sa najmä na vzdelávacie knihy, čo bolo jedným z dôvodov, prečo som si Yoyo Books vybrala. Verím totiž, že vzdelávanie detí už od útleho veku je kľúčové.

Našou cieľovou skupinou sú deti vo veku od šesť mesiacov až do 10 rokov. Ročne vydávame asi 120 titulov a v našom portfóliu sa nachádzajú látkové a kúpacie knižky pre tie najmenšie detičky, knihy v tvrdej väzbe, zvukové knihy, rozprávkové knihy a klasické vzdelávacie encyklopédie. A vydávame aj edukačno-zábavné omaľovánky a nálepkové zošity.

Našou ambíciou je na českom a slovenskom trhu vybudovať silnú značku. Boli by sme radi, keby sme svojou troškou do mlyna prispeli k tomu, aby deti už od malička knihy milovali a aby knihy prispievali k ich vzdelávaniu. No a samozrejme, aby nás to dokázalo uživiť. Veď čo si budeme hovoriť. 🙂

Ďakujem za rozhovor, Adi!


Pre všetky knižné novinky sledujte Yoyo Books Slovensko
na Facebooku alebo na Instagrame

Foto: archív Andrey Horváthovej, Dedinská neter

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s