Zoznámte sa: Pepe a Lele z Mamika.sk

Poznáte tie uzavreté skupinky na Facebooku, kde si mamičky medzi sebou posúvajú a vymieňajú vecičky? Takto som sa úplnou náhodou zoznámila s tmavovláskou Pepe. Ona je tá drzejšia z dvojice, mimochodom. Bolo to minulú zimu a na parkovisku v Košiciach si odo mňa rýchlo z auta do auta prevzala topánočky pre synčeka. Trvalo to presne tri minúty.

Už sme sa ale mali v kontaktoch. Náhodou sme si vymenili zopár správ a zrazu z nej vypadlo, že spúšťajú novú značku s takýmto a takýmto produktom. A tak som jej povedala – to je super, držím palce, ale chcelo by to poriadne fotky! A presne toto bol ten historický moment, kedy som jej nanútila svoje služby a naše cesty sa nadobro pretli.

Na prvom fotení som spoznala aj Lele. Kto sleduje môj FB profil Dedinská mať dlhodobo, tak vie ako to bežalo ďalej.. S babami sme si dokonale sadli aj súkromne a ja môžem len potvrdiť, že stretnutie s nimi je vždy zážitkom. Toľko smiechu, humoru a irónie pokope vždy vylepší môj deň. Hádam to z tohoto rozhovoru budete cítiť tiež..

Processed with VSCO with a6 preset

Ozaj a ešte oficialitky – Pepe je v civile Petra Jancová a Lele zase Lenka Hudáková. Sú sesternice a spolu vytvorili značku Mamika, ktorá vyrába nádherné topy na dojčenie a štýlové nosičské kabátiky. Zoznámte sa!

Processed with VSCO with a6 preset


Pele a Lele – nosičské oblečenie a tričká na dojčenie značky Mamika

Pepe a Lele, vy ste sesternice. Aký impulz vo vašich životoch predchádzal vzniku vlastnej firmy s oblečením?

Pepe: Viedlo nás k tomu totálne zúfalstvo z detí! Ale nie, impulzom bol prirodzený vývoj každej mamičky, ktorá chce aspoň na chvíľu myslieť na niečo iné, ako na okakané body, vreštiace dieťa a superneporiadok.

Lele: Keď sa mi pred rokom narodila dcérka hľadala som nejakú nosičskú mikinu. Na trhu je už pár značiek, ale ani jedna ma úplne neohúrila. Stále mi tam niečo chýbalo. A tak som si povedala, že veď si navrhneme vlastnú, presne podľa našich predstáv. Napísala som Peti či do toho ideme spolu. Peťa rada navrhuje, ja mám obchodného ducha. A tak sme začali…

To vysvetľuje to nosičské oblečenie. Ale čo tričká a šaty na dojčenie?

Lele: Kedže sme mamičky, ktoré nosia aj dojčia svoje detičky, tak je nám to blízke. Vieme čo nám na trhu chýba a čo sa nám páči.

Pepe: V podstate sme nenašli nič s čím by sme boli spokojné, a tak sme si to začali navrhovať samé. A možno raz, keď si to rozmyslím a budem sa chcieť vydať, tak vznikne aj svadobná kolekcia. 😀

Kto vás v začiatkoch podporil najviac? Rodina?

Pepe: Tak rodina nás nepodporuje ani dnes, respektíve radšej by nás videla v zamestnaní, kde dostávame pravidelný príjem a nevedieme tak rodinu do krachu. Takže v podstate na začiatku sme sa podporovali navzájom, vedeli sme, že to robíme svedomito, tak sme si šli za cieľom. Najprv mať už konečne prvý prototyp, potom druhý, tretí, štvrtý… Až konečne po šiestich mesiacoch vylepšovania držať v rukách svoj prvý nosičský kabátik.

Lele: Hihi, teraz to bude znieť asi zvláštne, ale podporila som sa ja sama. Verila som si, že to pôjde, že máme dobré nápady, zmysel pre pekné veci. Samozrejme manžel ma podporuje, ale nakoľko už podnikám aj v niečom inom, mal obavy ako to všetko budem zvládať s dvoma deťmi.

Názov Mamika – znamená to niečo? 

Pepe: Názov som vymyslela ja. Dlho som vymýšľala a aj keď som mala jasnú predstavu, čo má názov evokovať, nebolo to najľahšie. Chcela som, aby bolo z názvu jasné, že ide o niečo pre mamičky a aby mal názov slovanský nádych. A tak vznikla Mamika.

Aké je to spolupracovať spolu vrámci rodiny? Neleziete si občas na nervy? Nehádate sa?

Pepe: Vôbec. Ani neviem, či sme sa vôbec niekedy pohádali.

Lele: To nie, ide nám to spolu veľmi dobre. S Pepe sme kamošky, rovnako šibnuté, veľa sa nasmejeme, takže sa dopĺňame a konzultujeme. Ak máme na niečo rozdielny názor, preberieme si ho a nájdeme nejaký kompromis. Už pri prvých argumentoch druhá súhlasí, takže hádky nehrozia. Veci riešime väčšinou v noci, keď deti spia a máme toho toľko, že nie je čas na nejaké handrkovanie.

Processed with VSCO with a6 preset

Zasväťte nás trochu do tajov výroby vašich vecičiek…

Pepe: S navrhovaním mám skúsenosti už od školy. Vyštudovala som architektúru, takže proces tvorby niečoho nového mám celkom zvládnutý. Navyše som detailista, takže dôležité miesto majú detaily, ktoré si zámerne vyhľadávam. No a samozrejme v hlave nesieme aj výsledný produkt, takže naše produkty sú výsledkom horeuvedených faktov a toho, že spolupracujeme s krajčírkami a konštruktérkami strihov, ktoré to nakoniec dajú celé dokopy.

Ako to u vás v Mamike vlastne funguje? Každá máte nejako špecificky podelené úlohy alebo všetko robíte spolu a dopĺňate sa?

Lele: Úlohy sa postupne zadelili tak, ako sa vybavovali veci. Ja sa viac zameriavam na reklamu, Peťa nám robí grafiku. Na mail odpíše tá, ktorá ho prvá vidí. Látky vyberáme spoločne a malé úlohy rieši tá, ktorej to deti dovolia.

Ako sa vám v súkromí darí pasovať s rolou pracujúcich matiek? Nevyzerá to u vás občas doma tak, ako v bojovej zóne? Ja viem, viem, toto je chyták. 😀

Pepe: Dobre vieš, že vyzerá!  Teraz tu chceš byť za hviezdu, že ty máš stále popratané? Ale áno. Dokonca to občas vyzerá aj tak, že odpisujeme a balíme balíky s deťmi na prsníkoch.

Lele: U mňa to vyzerá stále ako v bojovej zóne. Priznávam sa, nedokážem udržiavať poriadok. Ja mám buď permanentný neporiadok alebo úplný poriadok (ale ten takmer nikdy). Poriadok mám síce veľmi rada, ale v rebríčku priorít je na poslednom mieste. Aj keď mám neustále pocit, že niečo odkladám, vešiam, utieram. No efekt žiadny. Ja to proste nechápem, ako môže mať niekto stále pekne upratané.

Za krátky čas vašej existencie ste na trh priniesli viacero zaujímavých vecičiek. Kam na tie nápady chodíte?

Lele: Navrhujeme veci, ktoré sami potrebujeme. Tie, ktoré nám na trhu chýbajú.

Pepe: Mňa pri tvorbe inšpiruje všetko, s Lele nepohne ani stádo koní. Srandujeeem! Ako som už spomínala, ukladám si v hlave rôzne detaily, a potom ich odtiaľ v pravý čas vytiahnem.

Keď sme už pri produktoch – môžeme sa tešiť na niečo nové čo môžete prezradiť?

Pepe: Pracujeme na niečom unikátnom, čo ešte nechceme prezrádzať, ale tešiť sa môžete na jesenné kabátiky a zimný softshellový “baloňák”, ktorý v hlave nosím už od minulej jesene. A to som si naivne myslela, že ho predstavíme už koncom minulého roka. Ešteže Lele je trochu viac pri zemi a zmysloch.

Lele: V hlave máme množstvo nápadov, len ten čas nám chýba. Takže všetko tvoríme tak, ako situácia dovolí. Deti ale rastú takže veríme, že bude stále viac priestoru na nové nápady a ich realizáciu. Momentálne sa pripravuje nová kolekcia prešívaných kabátikov, na ktorú sa ja osobne veľmi teším.

Aká je vaša rada pre mamky, ktoré by sa chceli pustiť do realizácie svojich odvážnych podnikateľských snov?

Lele: Sny sa majú plniť. Aj keď si myslím, že podnikanie nie je pre každého. Mňa predávať nesmierne baví. Už od mala som na všetko doma lepila ceny a hrala sa na obchod. Podnikám už desať rokov a začala som asi s dvadsiatimi korunami, kedže som bola ešte študentka. Ten začiatok bol naozaj ťažký. Značka Mamika ale napreduje veľmi rýchlo, čomu sa nesmierne tešíme.

Pepe: A moja rada je – nech sa obrnia dávkou trpezlivosti a vytrvalosti, inak to nejde. Ale zasa neviem, či si už môžeme dovoliť rozdávať rady, veď samé sa ešte vždy učíme.

Keby ste mohli vrátiť čas o jeden-dva roky späť? Išli by ste do toho znova? A zmenili by ste niečo?

Lele: Určite áno. Pre mňa je práca mojim hobbym aj oddychom. Teším sa, keď večer sadnem za počítač a môžem v pokoji pracovať. No, zmeniť by som zmenila to, že by som si pomoc na upratovanie našla už skôr, lebo toto fakt nestíham. Inak by som nemenila nič. Všetko robíme najlepšie ako vieme. Z chýb, ktoré sme urobili sme sa poučili a ideme ďalej. A veríme, že sa naše kúsky stanú čoraz viac obľúbenými medzi mamičkami.

Pepe: Tak určite sme sa už veľa krát poučili a posunuli vpred. Ja by som do toho šla tiež znova, lebo už od detstva som snívala, že raz budem módna návrhárka. Aj tie moje bárbiny to vedeli.

Baby, ďakujem vám za dokonale netradičný rozhovor plný smiechu. Veľa šťastia a teším sa na najbližšom fotení!

Pepe a Lele: Ďakujeme Kati!

Foto: Dedinská mať

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s