Zoznámte sa: Martina z yako yako

Každá správna biomatka nosí svoje dietky v šatke. Ani ja nie som samozrejme výnimkou. A hoci je už Dedinské dieťa aktívny chodec, dodnes sa nosíme, aj keď pomenej. Je to skôr už iba na rýchle presuny (keď sa s Dedinským dieťaťom nemám čas monte-dohadovať na tom, ktorým smerom ísť a prečo teraz nemôžeme zo zeme dvíhať každý kamienok), na upokojenie či pospinkanie si, keď sme vonku, na pomojkanie počas varenia či venčenia a najmä počas toho, keď potrebujem fotiť.

Fotografku s dieťaťom na chrbte ste už videli? To som presne ja! 😀

S Martinou som sa zoznámila náhodou a spriatelili sme sa cez Instagram. Doposiaľ sme sa síce ešte osobne nestretli, predsa len – ja na dedine, ona vo veľkom svete – ale ja verím, že už na jeseň by sa to všetko mohlo zmeniť. No nepredbiehajme…

O to viac si vážim, že Maťa nielenže súhlasila s rozhovorom, ale dokonca mi prezradila, že toto je jej prvý. Takže je mi cťou vám premiérovo predstaviť autorku slovensko-švédskych šatiek na nosenie detí Martinu Bajánkovú. A jej oficiálne prvé vyspovedanie, kde sa isto podozvetáte veci, ktoré ste ani netušili.

Processed with VSCO with a6 preset


Martina Bajánková – slovensko-švédske šatky na nosenie detí yako yako

Mati, pred približne dvoma rokmi si sa rozhodla vytvoriť vlastnú líniu šatiek na nosenie detí. Čo ťa k tomu priviedlo? 

Bol to taký spontánny nápad. V tom čase ešte na Slovensku nebola firma, vyrábajúca šatky na nosenie detí, čo sa do vzniku yy zmenilo. No povedala som si, že keď už som tomu venovala toľko času, skúsim to. Chcela som robiť niečo pre deti, pri čom budem môcť stále s rodinou cestovať do Švédska.

Najtvrdším orieškom bolo nájsť výrobcu, ktorý ešte šatky nevyrába a zaručí nám exkluzivitu a spoľahlivého výrobcu priadzí, ktorý dodržiava termíny. Takže som išla od nuly, s nulovými vedomosťami o výrobe tkanín, pričom ani výrobca nemal skúsenosť s tkaním materiálov aké používame a museli všetko odskúšať.

Keď sme už pri tom, prečo vlastne yako yako? Znamená to niečo?

Yako yako boli zvuky našej dcéry, keď dudľala cumlík. A u nás v Žiline keď stretneš niekoho známeho, pozdravíš ho: ,,Čau, jako?“. Tak ma zdravil aj môj Daniel, keď sme boli ešte len známi, takže tu keď počujú yako yako, je to také žilinské. Celkom sa to uchytilo.

19024997_794817030687286_5213655405567238197_o

yako yako je rodinná firma. Ako v nej máte zadelené úlohy?

Je to rodinná firma v tom zmysle, že dizajny mi pomáha navrhovať Anita – mama môjho partnera, ktorá žije vo Švédsku a venuje sa interiérovému dizajnu, móde, vyštudovala textilnú školu. Grafiku nám robí Pyppo z ateliéru profigrafik.sk, ktorý je náš dlhoročný známy. O väčšinu vecí sa starám ja, sama strihám látky a tiež sama (zatiaľ) šijem batohy na šatky. Moja krajčírka má dielňu 20 km od Žiliny, po ceste k mojej sestre, takže sestra pomáha nosiť šatky ku krajčírke, často, ak sme vo Švédsku vybavuje objednávky a tiež je mojou modelkou. No a mojich rodičov využívam po ceste z práce vyzdvihnúť mi potlačené batohy. 😀

Často sa cestuješ medzi Slovenskom a Švédskom. Ovplyvňuje Ťa to aj nejako pri práci? 

Áno, veľmi. Švédsko je pre mňa najinšpirujúcejšou krajinou v oblasti dizajnu, milujem tú čistotu a minimalizmus. Už toľkokrát sme zbalili kufre, že nadobro odchádzame do Švédska, no čím ďalej viac ma teší byť doma, v Žiline.

Dosiaľ si pre yakoyako vytvorila tri dizajnové motívy – The First Touch, The Find the Heart a The Queen. Aké sa k nim viažu príbehy?

First touch je detská ručička vytkaná presne podľa odtlačku ruky našej Rebeky. Find the heart vzniklo zo symbolu nekonečna, kde tu nájdeš srdiečko, čo napovedá aj názov šatky – takže nekonečná láska – mama a dieťa. Mimochodom, znak nekonečna je logom nášho grafika. The Queen sú korunky a vieš ktorý štát volajú tri korunky? Švédsko. V každej šatke je nejaký príbeh!

Ako vlastne vznikne taká šatka? Čo vsetko predchádza tomu, aby si z myšlienky v hlave držala v ruke hotový produkt?

U mňa to boli noci strávené na internete, za čo vďačím mojej Rebeke, pretože veľa a dobre spinkala a ja som sa vzniku značky mohla venovať. Teraz je to náročnejšie, keď k tomu ešte Daniel veľa cestuje. Týmto vzdávam hold všetkým slobodným pracujúcim mamičkám! Vždy som to chcela niekde napísať.

Takže začala som hľadaním tkáčovne, ktorá tká žakarové tkaniny a predajcom certifikovaných priadzí. Priadze teda nakupujem sama a posielam ich do tkáčovne. Grafik mi vypracuje grafický návrh a ten posielam dezinatérovi, ktorý ho spracuje a pripraví na tkanie. Pred samotným tkaním sa musíme s tkáčovňou dohodnúť na požiadavke na gramáž tkaniny (alebo dostave). Ja dostanem hotovú tkaninu v báloch, ktoré potom nastrihám, pani krajčírka obšije s visačkami, ožehlí a ja už len skontrolujem a je hotovo.

16422776_729337530568570_5715535162151206440_o

Oproti iným značkám šatiek si zvolila odlišný spôsob propagácie tej svojej. Nenavštevuješ až tak veľmi podporky, nevídať Ťa na nosičškých trhoch. So svojimi klientkami si však udržiavas osobný vzťah. Si veľmi aktívna na Instagrame a Tvoje šatky prešli rukami aj známych Instablogeriek a navštívili množstvo krajín nielen v Európe. 

Ja okolo seba veľmi nemám rada humbuk, preto som išla na všetko pomaly. Stále tvrdím – na dobré sa dlho čaká. Za ten čas pôsobenia yako yako sme zmenili logo, pracujem na zmene brožúriek, ja vlastne nikdy nie som so svojou prácou dostatočne spokojná a to je to, čo ma núti robiť to ešte lepšie. Stále je kam sa posúvať.

Čo sa týka podporiek, bola som veľmi aktívna v Žiline za posledné roky s osvetou nosenia. Posledné dva roky som tu spoluorganizovala MTND (Medzinárodný týždeň nosenia detí) a fungovala som ako poradkyňa nosenia, čo dnes už žiaľ nestíham. Teraz ma začali oslovovať mamičky z iných miest ohľadom mojej návštevy na podporkách a ja sa na to veľmi teším. Že spoznám nové tváre a získam nové kontakty.

A Instagram je taká moja srdcovka, chcela som sa sama naučiť fotiť a upravovať fotky a počuť názory na svoju prácu. Vďaka IG som spoznala dievčatá z rôznych kútov sveta, ktoré oslovili buď mňa alebo ja ich s testovaním šatiek. Naopak, vôbec som neoslovila známe tváre z nosiaceho sveta a skúsila som to svojou cestou.

Kde všade sa uz yako yako dostalo?

Najväčší fanklub mám vo Francúzsku a to sú fakt vzťahy, že si veľakrát napíšeme len tak, že ako sa máš? Ja sa z toho veľmi teším, preto som uprednostnila predaj prosredníctvom správ. Mám k zákazníčkam osobitý prístup a má to všetko pekne taký príbeh a hlavu a pätu. Okrem toho je pár šatiek vo Fínsku, trošku viac vo Švédsku, kde má zastúpenie yako yako jedna veľmi milá Švédka. V Čechách mám dve kamarátky, ktoré pre mňa fotili fotky, v Chorvátsku a najďalej v Amerike, kde sme organizovali giveaway práve s instabloggerkou Kaylou – no „poznáme sa“ už cez dva roky. No a Holandsko, Portugalsko, Taliansko, Nemecko a to je asi vsio.

Ja si toto všetko nesmierna vážim, pred spustením značky sa mi ani nesnívalo o takom úspechu, no snažím sa stáť pevne nohami na zemi. Pritom, fakt na Slovensku málokto pozná yako yako.

Nedá sa mi nespýtať sa na tvoje ďalšie vízie a plány. Je tu niečo, čo môžeš prezradiť alebo je všetko tajomstvom?

Chcela by som yako yako rozšíriť o ďalšie produkty zamerané pre deti, nie len čisto nosiace potreby. Ale kto vie, keď ti poviem, že pred rokmi sme mali kaviareň so zmrzlinou a piekla som koláče a torty, možno o pár rokov budem opäť inde. 😀

Pripravuje sa do budúcna aj nejaký další motív okrem tých, ktoré už poznáme?

Áno, pracujeme postupne na nových návrhoch. Chcela by som sa čím ďalej, tým viac priblížit minimalizmu a farbám, ktoré budú univerzálne ako k ročnému obdobiu, tak k módnym outfitom.

Ďakujem za rozhovor, Mati. Držím palce!

Ďakujem Katka aj ja a aj za Tvoju podporu. Veľmi si to vážim!

13686940_1807506936144993_742293789_n

Foto Dedinskej matere: Dedinská neter
Použité foto: Facebook @yakoyako.babywraps, Instagram @thinush
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s