Hra na domácnosť

Na dedine taký obyčaj, že sa nieto kedy nudiť a vždy je kopec zábavy. Zvlášť vtedy, keď si do baráku nasťahujete aj Dedinskú ozrutu. A tak som si pre Dedinské dieťa vymyslela dokonalú hru – Hru na domácnosť. Precvičujeme ju od narodenia. No a keďže Dedinské dieťa nič iné nepozná, tak je z nej nadmieru prešťastné. Ale nepredbiehajme..

Osoby a obsadenie:

 1. Matka, ktorá sa už z princípu nezastaví. Nonstop behá od rozsypaných harabúrd po zemi k neumytému riadu, práčke, sporáku, metle, do záhrady, von so psom a zas dokola a odznova. Večer za ňou zasa nie je nič vidieť, hoci všetky predchádzajúce kroky splnila v daný deň už aspoň 3x.
 2. Dieťa (alebo viac detí). Vo veku 0-45 rokov, aj keď puberta môže byť  menšou prekážkou.

Pravidlá hry:

Robte všetko čo robíte aj naďalej, iba s deťmi! To je výzva, čo? Neodkladajte ich do ohrádky, neposielajte k babke či sa hrať do detskej izby. Proste sa obrňte dávkou božskej trpezlivosti, nahoďte úsmev číslo 3 a robte všetky činnosti spolu. A áno, všetko bude trvať minimálne 4x dlhšie.

Víťaz:

Ak budete dôsledná, tak vyhrajú všetci. Vy si doma vychováte šťastného neplnoletého otroka (veď po tom predsa túžime všetky!), otrok dieťa sa nebude mať čas nudiť a robiť šarapatu a ešte k tomu budete mať čisto. Prosto výhra!


Ako to v praxi vyzerá u nás doma?

V domácnosti robíme spolu s Dedinským dieťaťom čo sa dá a odkedy sa dá. No ale, povedzme si úprimne, keď ste sama na dedine a Dedinský tata je stále kdesi na cestách, tak niežeby ste mali na výber…

Vysávame. Nakoľko sa Dedinskému dieťaťu asi v šiestom mesiaci života sprotivil zvuk robotického vysávača a Dedinská Ozruta neprestala púšťať chlpy ako najatá, museli sme vo vysávaní prejsť na plán B – vysávanie po starom. Keď som sa konečne odvážila pre úväz šatkou na chrbát, pustili sme sa do prác s vysávačom.

Processed with VSCO with hb2 preset

Asi od 13. mesiaca si Dieťa vysávač zamilovalo natoľko, že s ním chcelo každú voľnú chvíľu vysávať aj samo (zatiaľ bez elektriky). Odkedy však začalo samostatne chodiť, jeho nadšenie preň vzrástlo ešte väčšmi. Dnes má 17,5 mesiaca a je to už štvrtý deň, čo celý dom povysávalo úplne samo. Dnes som si dokonca počas toho stihla poskladať aj vysušenú bielizeň!

Samozrejme, výsledok snaženia Dedinského dieťaťa je taký aký je, nie je to predsa žiaden Mozart. Ale (!) dávam tomu ešte niekoľko mesiacov a Dedinská mať sa už vysávača nadobro nebude musieť dotknúť až kým sa Dieťa neožení. To vám garantujem! 😀

Organizujeme robotických pomocníkov. Ďalší vedľajší účinok samochodenia Dedinského dieťaťa je fakt, že sa prestalo báť Ruženy (robotického vysávača), lebo je už rýchlejšie ako ona. Na jeho nadšenie mu k nej pribudla aj sesternica Božena (robotický mop), a tak sa Dedinské dieťa stalo dokonalým logistom – organizuje ich zapínanie, vypínanie, prenášanie, nabíjanie, odnášanie, vyprázdňovanie zásobníkov, …

Perieme. Práčka bola prvý spotrebič, ktorý Dedinské dieťa vedelo obsluhovať zhruba už v 11. mesiacoch. Mali sme dokonca obdobie (asi siedmich týždňov), kedy Dieťa nechcelo robiť nič iné. Teraz už práčková mánia ustála a Dedinské dieťa ju len príde naložiť, zapnúť a vyložiť z nej vypratú bielizeň do koša.

Varíme a pečieme. A.k.a. rozhadzujeme nástroje hore-dole po linke. Prosto si asistujeme v kuchyni. Na to nám je najlepším pomocníkom learning tower / učiaca veža – vyvýšená stolička s ohrádkou. Vyrobil nám ju Dzedo Píštabáči a je to pomoc na nezaplatenie.

Utierame prach, umývame skrine, skrinky a okná. Najlepšie nám na tento účel slúžia savé hubky z kuchyne, vlhčené utierky (aspoň na toto, keď už nie na riťku) alebo papierové kuchynské utierky. Och a ako zbožňujeme čľapotanie sa vo vode!

Zakladáme oheň v krbe. Toto je doména chlapov. Mať sa ale nenudí a zatiaľ kŕmi Dedinskú ozrutu. Spolu s práčkou bola toto prvá činnosť, ktorej schopnosti si Dedinské dieťa osvojilo. A prinieslo nám to ešte jednu obrovskú výhodu – tým, že Dieťa malo jasne zadelenú plnohodnotnú rolu pri kladení dreva a zapaľovaní ohňa, ho krb už viac nelákal. Proste si splnilo svoju chlapskú povinnosť a plne rešpektovalo, že len čo oheň horí, už sa ku krbu nechodí. Krb tak prestal byť viac pre Dieťa zakázaným ovocím.

Všetci asi vieme ako výsledok tejto detskej upratovacej činnosti zhruba vyzerá. Nevadí – cvičenie robí majstra. V inom však tkvie celá pointa hry. Dieťa je plne rešpektované, nápomocné a jeho rola v domácnosti je veľmi dôležitá, vážená a nenahraditeľná. Dieťa sa tak cíti užitočné a docenené. A je na svoju prácu veľmi hrdé. A plus je to preň predsa úžasná zábava! 

Processed with VSCO with b5 preset


Ale späť k praxi. Badám, že u nás doma to má zatiaľ ešte stále pomerne veľa nevýhod:

 • fakt musíme mať čisto! (alebo sa o to aspoň snažiť) V opačnom prípade Dedinské dieťa asi dostane infarkt z toho, čo ma sekíruje za každú špinku po zemi. Toto je však u nás nikdy nekončiaca slučka, nakoľko stačí, aby sa Dedinská ozruta len napila a okvackala tak dlážku v polovici domu. Tento stav familiárne nazývam GAME OVER. A sme opäť na začiatku hry…
 • najmilovanejšia hračka je vysávač. Len čo sa Dedinské dieťa ráno prebudí, už uteká búchať na dvere, kde je uložený. Ono to je vlastne super vlastnosť, ale nie, kým ste ešte nestihli rannú hygienu a hodiť do seba aspoň pohár vody. A to jeho neodbytné hučanie (neosočujem, len my ešte nerozprávame, iba citoslovcujeme) je taaaaaaak nervydrásajúce.
 • Dedinské dieťa celý deň pobehuje od spotrebiča k spotrebiču a komandujte ma, čo práve píplo, že skončilo, čo kam treba vložiť, preložiť, vyložiť, naložiť. Mimochodom, má dokonalý prehľad o ovládaní všetkej možnej techniky v domácnosti, z čoho by sa Dedinský tata mohol pokojne učiť.

Processed with MOLDIV

Ale pravdou je, že občas už vykukujú aj pozitíva:

 • Dedinské dieťa chytí hračky do ruky zväčša vtedy, keď ich skladá zo stolíka, aby na ňom mohol utrieť prach. Akože v tomto je môj vzor! Keby bolo na mne, prach utieram raz ročne – pred Vianocami.
 • Keď Dieťa nájde pohodenú topánku či kúsok oblečenia, ide ju vrátiť na miesto kam patrí. Je síce pravdou, že zväčša tomu pohodeniu predchádzal tiež priamy kontakt Dedinského dieťaťa s daným objektom, ale aj tak…
 • Dedinské dieťa funguje ako diaľkový ovládač. To je úúúúplne megavlastnosť. Užívame si ju, kým ho to baví.
 • Metla je top! V akejkoľvek dĺžke, farbe, hustote a forme. A na akýkoľvek povrch.

Processed with VSCO with a6 preset

Takto to teda vyzerá u nás doma. S čím pomáhajú deťuchy vám? Hoďte mi sem do komentov nejaké ďalšie inšpirácie, ako možno ešte v domácich prácach zneužiť 1,5 ročné dieťa, prosím. Alebo sa proste pochváľte.

V duchu hesla – moje dieťa je lepšie ako tvoje dieťa. Poznáte to? 😀

Foto: dedinská mať a Dedinský tata
Reklamy

15 thoughts on “Hra na domácnosť

 1. 😀
  U nas sa este k tomu prezliekaju vankuse, ktore sa potom samozrejme musia prezliekat kazde dve minuty najmenej tyzden.
  Vyhadzuju sa odpadky do kosa, ale beda ked v nom je nejaky zbytok jedla 😀
  A nesmiem zabudnut na povinne umyvanie terasy. 😀

  Like

 2. Mne vždy s handrou na zem leštil aj zrkadlo, ale pochválila som ho vždy. Vo veku dvoch rokov ma sekíroval, keď topánky neboli presne rovno uložené, skoro podľa pravítka, ale dnes som na neho hrdá, je to veľký pomocník.

  Like

 3. Super clanok, diky za inspiracie.. u nas je top aktivita pomoc pri vykladani umyvacky riadu a supani zeleniny- rozumej podavani neosupanej zeleniny z misky A matke, ktora to osupe a odovzda dietatu, ktore to nasladne okostuje a vlozi do misky B ( 1,5 rocne dieta).

  Like

 4. Síce ešte deti nemám, ale to, čo som si premietala v hlave si Ty úspešne zrealizovala a hold, je z Teba fakt TOO Mum Manager!
  Tak trochu mi odľahlo ze je to fakt reálna záležitosť, (zapojiť dieťa do starostlivosti o domácnosť) keď je k tomu vedené.
  Budúca manželka Tvojho syna Ťa za tieto veci bude určite velebiť a aj ja, že to dávaš alla grande!
  Takze DAKUJEM za všetky matky aj budúce matky, si príklad toho že tento plán je mission POSSIBILE! 🙂
  A BOH TI ZEHNAJ, DEDINSKA MAT 😉

  Like

 5. U nás je to podobne, no ešte jedna fajná vec: ak si nalejem vínko, drobec mi stále sám dáva napiť sa, lebo sa mu veľmi páči ten pohár. Takže večerná pohodička… 😀

  Like

 6. Vešanie malých vecí (ponožky, gaťky…) väčšie vešia tiež, ale tie sú vždy úplne pokrkvané (keď to nevidí, tak ich prevešiam, na toto som háklivá 😀 ) 🙂 A podávanie štipčekov. Hádzanie špinavého prádla do koša na bielizeň, umývane okien (musím po nej umyť, samozrejme 😀 ), polievanie…

  Like

 7. Môj maly otrocik mi vždy vari rannú kávičku, môžem si aj druh vybrať,či kofeeinovu alebo bezkofeinovu. To je uplna topka a dokonca tu ozrutu celu vyčistí,teda vyhodí do kosa.este dokonca hľadá môj obľúbený Modry hrnček a postaví sa na stoličku a vyberie mi ešte aj mlieko . Polievanie (prelievanie) kvetov, zametanie, utieranie ( teda skôr nadmerne striekanie saponátom), zapnutie umývačky je uplna samozrejmosť(Chichi) . A ešte ho fascinuje mixer- síce to tam hodí celé,-ale to nevadí. No naj je, že beda ak mi niekto chce pomôcť s kočíkom do busu, on predsa vylezie z koča a pomôže mi sám.

  Like

 8. Ešte som zabudla na najpodstatnejšiu aktivitu: z cesty do garáže šoféruje na ockovych nohách sám, teda iba v prípade ohrozenia s pomocou ocinka. A nezabudne povypínať úplne všetky gombíky. A ešte aj kľúč vytiahne. No bavíme sa na ňom;)

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s