Ktože je to biomatka (+ urobte si test)

V poslednom čase sa čoraz viac ľudí pýta, kto to vlastne tá biomatka je. Popravde, netuším, či na to existuje nejaká univerzálna odpoveď, ale pokúsim sa to tu vysvetliť tak, ako tomu rozumiem ja a v akom kontexte je vrámci mamičkovského ghetta pojem biomatka/biomatky zväčša používaný.

Biomatka je spravidla hanlivý výraz pre premúdretú kamarátku/dcéru/nevestu, ktorá má jedno alebo viac detí. Vo veci materstva zastáva už z princípu opačný názor oproti dobre mieneným radám okolia na všetko, čo výchova a starostlivosť o potomstvo obnáša. Odmieta dvoma generáciami osvedčený výchovný model a takmer všetky praktické výdobytky moderného sveta (vyhrievacie podložky, monitory dychu, odsávačky, vibrujúce hojdacie kresielka, cumle a pod.) a tvrdí, že jediné, čo bábo potrebuje pre svoj zdravý a šťastný vývoj je ona sama. Pri výchove a starostlivosti sa tak častokrát vracia k zaostalým postupom spred 100 rokov.

Je to v podstate taká tvrdohlavá novodobá lesana. Väčšinu informácií získava z internetu, čím svoje okolie zakaždým privádza do absolútneho zúfalstva.


Ako zistiť či tiež nie ste biomatka?

>>> 1) DOJČENIE

Biomatky dojčia. A to na požiadanie. To znamená, že aj častejšie ako raz za predpísané 3 hodiny. Biomatky veria, že prsník je nielen nástroj na podávanie potravy, ale tiež prostriedok, ktorým možno efektívne upokojiť či uspať dieťa.

Zvyčajne dojčia dlhodobo. To znamená, že veľakrát aj po ukončenom roku či dvoch života dieťaťa. Vraj mu to aj tak stále prospieva. Väčšinu takýchto múdrosti biomatky získavajú z Mamily, chodia na podporky a keď sú pokope správajú sa ako sekta. Správna biomatka používa spisovný výraz dojčenie namiesto čechizmu kojenie. Len tak, aby sa odlíšila hneď na prvý pohľad a ešte viac upriamila pozornosť na svoju inakosť.

>>> 2) NOSENIE DETÍ

Biomatky nosia svoje deti v handrách alebo nosičoch. Handry sa odborne nazývajú šatky a správna biomatka ich má minimálne dve, často však aj omnoho viac. Obhajujú sa, že medzi jednotlivými šatkami sú dôležité rozdiely, nikto iný ich však nevidí, veď je to predsa handra ako handra.

Biomatky naproti tomu veľakrát nevlastnia ani kočík. Na verejnosti pôsobia ako chudery, ktoré spolu s nákupom vláčia na sebe ešte aj svoje potomstvo. Je otázne, či sa tieto deti aspoň niekedy naučia chodiť.

Biomatky tvrdia, že takéto nosenie je prospešné pre zdravý vývoj kĺbikov a chrbtice dieťaťa. Okoliu sa to samozrejme nepozdáva, pretože je všeobecne známe, že dieťa by malo ležať na rovnom.

>>> 3) PLIENKY

Väčšina biomatiek vo svojej snahe po inakosti odmieta praktické jednorázové plienky a používa radšej plienky látkové, nakoľko túžia po šetrnom a ekologickom splynutí s prírodou.

Extrémistky dokonca nepoužívajú plienky žiadne a namiesto nich volia kýbličky, vedierka či nočníky. Celé dni tak posadnuto sledujú svoje deti a odchytávajú ich potrebu do nádobky, akoby nemali nič iné na práci. Deti týchto biomatiek sa odborne nazývajú bezplienkové.

>>> 4) SPÁNOK

Biomatky preferujú spoločné spanie rodičov s deťmi. Vraj tak môžu pohodlne a efektívne pokryť potreby svojich bábätiek. Odmietajú ich odloženie do vedľajšej izby, čím z nich cielene vychovávajú nesamostatných a rozmaznaných spratkov.
Deti biomatiek dokonca veľakrát nemajú ani vlastnú postieľku. Sú potom nútené spať hore-dole tam, kde to príde – v šatkách či závesných platených kolískach. Manželská posteľ sa v tomto svetle potom javí ako celkom prijateľná alternatíva.

Biomatky urputilo odmietajú Estivillovú metódu uspávania. Namiesto toho svoje deti uspávajú na prsníku, hojdaním v kolíske, skákaním na fitlopte či nosením v šatke, na čo si deti samozrejme zvyknú a uspávanie potom častokrát trvá aj niekoľkonásobne dlhšie.

>>> 5) OBUV

Deti biomatiek zvyčajne chodia bosé. Ak to však nejde inak, biomatky svojim deťom obúvajú niekoľkokrát predražené barefootové topánky. Biomatky veria, že noha dieťaťa sa ma vyvíjať voľne a postupne sa prispôsobovať všetkým povrchom, čím sa bude prirodzene formovať klenba chodila. Obuv vraj nemá obmedzovať prsty, preto množstvo detských barefoot topánok komicky pripomína topánky klaunov z cirkusu.

Biomatky spravidla vymýšľajú všetko možné, len aby deťom na nohu nedali pevnú či ortopedickú obuv, hoci sme na nej všetci vyrástli a tu sme.

>>> 6) PLAČ

Biomatky odmietajú teóriu, že bábätko si predsa musí aj poplakať, lebo si tak cvičí hlasivky a posilňuje pľúcka. Vyhradzujú sa tiež voči názoru, že s nimi ich novorodeniatka cvičia, hoci je to tak očividné.

Namiesto toho biomatky pri každom plači utekajú za svojimi deťmi, berú ich na ruky, spievajú im, dávajú si ich do šatiek alebo im opätovne pchajú prsník do úst. Biomatky veria, že pre ne robia to najlepšie, aj na vzdoru tomu, že takejto starostlivosti obetujú celý svoj súkromný život a nemôžu ísť bez dieťaťa ani na kávu s kamoškami.

>>> 7) ČISTOTA

Panuje domienka, že biomatky svoje deti vychovávajú v dokonale sterilnom prostredí. Ale práve naopak. Biomatky veria v prirodzené budovanie imunity, a tak sa riadia heslom – hlina nie je špina! Padnuté kusátko či kúsok banánu teda putuje zo zeme naspäť do detskej rúčky. Maximálne z neho biomatka odfúkne chlpy domáceho miláčika.

>>> 8) VÝCHOVA

Biomatky nechcú byť prísne autority, chcú byť pre svoje deti priateľky. Vehementne presadzujú tzv. kontaktné rodičovstvo. Veria, že dieťa a rodič spolu majú navzájom otvorene komunikovať a napĺňať svoje vzájomné potreby.

Biomatky svojim deťom takmer nič nezakazujú, pretože tie sa predsa majú slobodne vyvíjať a spoznávať svet a jeho nástrahy vlastným tempom a skúsenosťami. Inými slovami – biomatky svojim nezodpovedným prístupom vychovávajú neovládateľných faganov, ktorým slovo “Nie!” nič nehovorí.

Od batoliat začínajú biomatky s Montessori pedagogikou, čo v praxi znamená asi iba toľko, že chudák deti nemajú skoro žiadne poriadne hračky. Ak nerátame tých pár drevených kociek a skladačiek vo farbe dúhy. Keď sa už chcú s niečím hrať, tak si musia z kuchyne požičiavať misky alebo do vlastnoručne vystrihnutej kartónovej škatule triediť cestoviny podľa typu.

Vyhodnotenie testu nájdete pod fotkou…


VYHODNOTENIE TESTU

Pokiaľ spĺňate aspoň štyri zo spomenutých ôsmych bodov, ste oficiálne biomatka. Ak tieto body nebodaj spĺňate všetky – srdečne gratulujem! Môžete si podať ruku s Dedinskou materou a vedzte, že pre okolie ste totálny exot, nad ktorým už každý zlomil palicu. Ste už len krôčik od toho, aby ste si založili vlastný blog a šírili vaše nezmyselné teórie ďalej do éteru, akoby tých bludov na internete už aj tak nebolo dosť..

Foto: Katta Tubio
Reklamy

48 thoughts on “Ktože je to biomatka (+ urobte si test)

 1. Nejsem matka, ale když jsem si přečetla váš opravdu stupidní článek, tak jsem si zcela jistá, že vaše děti nemají ani ždibek lásky. To, co vy tady kritizujete je psychologicky potvrzené, že dětem prospívá. Nechápu, jak ze sebe někdo může vyplivnout takové bláboly.

  Like

  1. Milá Kritička, ďakujem vám za príspevok. Ale naozaj ste môj článok prečítali celý až do konca? Pretože ja v ňom s vami plne súhlasím! Vo vyhodnotení testu by ste určite mali nájsť odpoveď na vaše obavy. Krásny deň prajem 🙂

   Like

   1. Já jsem teda psycholožka, dokonce jsem i s dětmi pracovala než jsem měla vlastní, a zřejmě jsem ve škole nedavala pozor, když nevím o čem kritik mluví! Článek me pobavil a i já jsem protrhla biomatka! Mějte se hezky.

    Liked by 1 person

   2. usudzujem ze si sama “biomatka”, len neviem, preco si tak zeny co sa snazia robit to najlepsie pre deti touto cestou ponizila.. aj sranda ma svoje hranice.. vtipne to je, ale len do istej miery

    Like

   3. Mati, ďakujem za názor. Isto som sa nikoho nesnažila ponižovať. Len som v článku odpovedala rovnakými vetami s akými som sa bežne stretávala ja vo svojom okolí. Je to iba nastavené zrkadlo. Ale beriem, že niekomu môj ironický humor nesadne. Ver mi, nie si prvý človek, ktorý mi to povedal. Aj sám Dedinský tata s ním má niekedy problém, a to je oveľa oveľa horšie.. 😃
    Ale je to normálne. Komu sadne, tak ma číta, komu nesadne, ide ďalej. Ďakujem za tvoj čas a krásne dni prajem! 🙂

    Like

 2. Taky nejsem matka, ale větší krávovinu jsem v životě nečetla..”Vehementne presadzujú tzv. kontaktné rodičovstvo. Veria, že dieťa a rodič spolu majú navzájom otvorene komunikovať a napĺňať svoje vzájomné potreby.” Tak za tuhle větu vůbec nezávidím dítěti, které se vám narodí, či nedej bože už narodilo.

  Like

  1. Pani Anka, aj tu sa mi žiada napísať to isté, čo pri pani Kritičke v komentári vyššie – naozaj ste môj článok prečítali celý až do konca? Pretože ja v ňom s vami plne súhlasím! Vo vyhodnotení testu by ste určite mali nájsť odpoveď na vaše obavy. Krásny deň prajem 🙂

   Like

  1. 7/8 yes! Vůbec nechápu, že s roční dcerou chodím na kávu asi dvakrát týdně, už dvakrát jsme byli na dovolené v zahraničí (podruhé stylem “každou noc jinde přes airbnb”), že si B dokáže minimálně půl hodiny sama v kuse hrát, že jsem od porodu nezažila noc, kdy bych spala méně než 5 hodin (vlastně jednou, když jsem od spícího dítěte vyrazila na firemní večírek). Asi chyba v systému, no 😃😂😂

   Like

 3. Článok je paródia, milé mamičky, ktoré tu autorku odsudzujete. Treba čítať medzi riadkami a pobaviť sa. Autorka to celé poňala s humorom a nechcela nikoho uraziť, skôr naopak.

  Like

 4. Takto dobre som sa davno nepobavila 🙂 jasne ze sme ine lebo robime veci PRIRODZENE a to je vzdy divne! A este viac ma pobavili komentare mudrlantov ktori absolutne nepochopili o com cely clanok bol 😀 dedinska mat vsetky palce hore!

  Like

 5. Heh presne, kritici to nepochopili, lebo nepoznajú humor. Že biomatky nemôžu ísť ani s kamoškami na kávu, lebo koja na požiadanie 😂 môj štýl humoru, mohlo by byť toho na nete viac, ľudia by boli iní…
  Super pobavilo..
  A aká je to tá Estvillova metóda?

  Like

  1. Ďakujem Evička za pochvaly 😀
   Estvillovu metódu si zadaj do googlu a vybehne ti presný postup, ale vlastne ide o metódu uspávania pomocou presne stanovenej minutáže a kontroly plaču. Za pár dní vraj garantuje nevídaný úspech.

   Like

  2. Tak to bol super článok!! Ja som skoro vo všetkom bio matka dvoch mini chlapcov a úplne súhlasím. Najlepšie je,keď sa ti rodinni príslušníci sťažujú, te moje decko je spokojne v nosiči, lebo zevraj čo iné tam má robiť?! Chichi..oni vy mu najradšej pustili tu tv,aby malo zub. Podnety .. ozaj bio matka podľa mna nepúšťa tv ,ale číta svojim deťom..no dobre, nemá potom čas na varenie a už vôbec nie na upratovanie.. ale

   Like

 6. milá dedinská mať, podávam ruku 🙂 pobavilo, potešilo, že nie som jediná “švihnutá”…ale všetci sa čudujú, že moje dieťa vôbec neplače a je spokojné. držím palce 😉

  Like

 7. Veľmi pekne napísané. Máš talent. Pôsobí to , ako by to písal profík, včítane grafickej úpravy. Chýba mi tu len link na tvoju stránku, aby si čitateľ vedel urobiť lepší obraz o tvojej osobnosti a živote.Toji kritici nepochopili, že ty nepresadzuješ biomatku a nikoho nepresviedčaš, len sama seba deklaruješ.

  Like

 8. Vtipné, česká biomatka zdraví ty slovenské! Jen bych ještě dodala, že typická biomatka odmítá mít společensky povinný počet dětí (dvě, nejlépe páreček) a velice nerozumně si jich často pořizuje od tří výše, čímž jim neodpustitelně snižuje životní úroveň :))

  Like

  1. Pozdravujem do Čiech!
   A áno, áno, vy ďalšie biomatky ste ma v rôznych komentoch už tak skvelo inšpirovali, že určite budem musieť priniesť ešte aj nejaký upgrade tohto článku. 😀

   Like

 9. zlvastne ze nizku citatelsku gramotnost prejavili ludia, ktorych irituje navrat k prirodzenu… nebude tu nejaka skryta korelacia? 🙂

  Like

 10. Ako sa môžu k tomuto vyjadrovať bezdetní? 😀 ja som psychologička,aj pracujem s deťmi a splňam 5 bodov z 8.tiež som biomatka a som na to hrdá.nech žije špina,šatka a ostatné hipisácke hlúposti

  Like

 11. Hahaha, super článok. Ani som nevedela, že som až taká biomatka, spĺňam okrem bodu o topánkach (dedíme ich a prvé mali obidve dcérky po mne, ostatné po bratrancoch, sesternicách, staršia slečna sa ale rada vyzúva vždy a všade) všetky body a ešte sa mi deti aj narodili doma. Vážení kritici, nech sa páči, zgustnite si 😀

  Like

 12. Nemám deti a uz sa asi ani nepodaria, ale chcela by som byt biomatka!
  Este by som doplnila body:
  1. “alternativny” porod, porod doma a ine “prirodzenosti”, ktore pre “normalne” matky a nase matky su cudne praktiky zo stredoveku.
  2. strava bez cukru do isteho veku a varenie z kvalitnych (bio) surovin, ktore hlavne stari rodicia, ktori sa uz od narodenia vnucika nemozu dockat, kedy kupia prvu Milka cokoladu alebo kinder vajce, nechapu.
  3, vlastny nazor na cas, kedy sa ma ockovat.

  Like

  1. Áno Barborka, to máš úplnú pravdu a do budúcna plánujem napísať presne nadstavbu aj s týmito bodmi. Ale isto sama tušíš, že to sú už biomatky – nepriateľky štátu a spoločnosti.. 😃

   Like

 13. Ja nie som zástancom dlhodobého dojčenia (viac ako 2 roky), deti som si odnosila, intenzívne len tak cca pol roka, mám aj kočík, spali so mnou v posteli obe, tiež len cca 6 mesiacov, cumeľ by som dala, ale nechceli, tak nemali, látkovala som len pri prvom, pri druhom som na to bola lenivá a mohla by som pokračovať. Takže asi nie som bio, ale článok je vtipný a každý si svoje deti vychováva ako uzná za vhodné a ja to rešpektujem. Dedinská mať je, podľa mňa, milá a vtipná osoba a super mamina!!! 🙂

  Like

 14. Presne tak, ako píše Janka! Dedinská mať je jedna milá, vtipná , starostlivá mamina , ktorá sa svojmu dieťaťu venuje na 150 %…, zatiaľ, čo ho poznám (2 roky) je z neho zlatý, poslušný , hravý chlapček a hlavne veľký mamkin pomocník 👍💕…. článok je písaný humornou formou, ktorú možno nie každý akceptuje 🙄…, ja mám tento štýl veľmi rada …👍👍👍
  kto si vie sám zo seba urobiť srandu je veľký človek 😍

  Like

 15. Ešte by to chcelo pokračovanie vo vyššom veku 😀 akože moje dieťa chodí minimálne na 4 krúžky a nemá voľnú ani minútu, po anglicky sa dohodne bez problémov už teraz a programuje v JAVA s prstom v nose 😀 😀 😀 a tie čo majú potrebu kritizovať nech sa pozrú k sebe domov 😀 😀 😀

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s